TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Długofalowe efekty uboczne przemocy domowej, o których nikt nie mówi

44% kobiet doświadcza rożnego rodzaju przemocy domowej. Jest to szokująco wysoki wskaźnik, stanowiący świadectwo kultury milczenia i strachu, dla której znęcanie się jest pożywką.

gettyimages-117452428-domestic-violence-kevin-curtis

Chociaż często dopiero ściskające serce i mrożące krew w żyłach historie sprawiają, że zaczynamy rozmawiać o tak osobistych i bolesnych problemach, wydaje się, że – wreszcie – wkroczyliśmy w czasy świadomości i działania.

Nadal wiele kobiet (i, co istotne, również mężczyzn) pozostaje w pułapce milczenia, strachu i szokujących skutków przemocy. Według Towarzystwa ds. Badań Zdrowia Kobiet – Society for Women’s Health Research (SWHR) prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłych chorób jest o 60% wyższe u kobiet dotkniętych przemocą domową niż u kobiet niemających za sobą takich przeżyć.

SWHR stworzyło poniższe wideo, aby podzielić się doświadczeniami pięciu kobiet, które musiały stawić czoła nie tylko swoim oprawcom, ale także depresji, migrenie, lękom, chorobom stawów i innym długofalowym konsekwencjom zdrowotnym.

https://youtu.be/lGeUoinIqdE

„Staram się nie tłumaczyć tego przemocą domową, bo to w pewnym sensie sprawia, ze czuję, jak gdybym dawała mu wygrać” – mówi trzydziestopięcioletnia Hilda Ochoa. „Ale tak naprawdę to własnie wtedy zaczęła się moja bezsenność”.

Najważniejszym krokiem, który musisz zrobić, jest powiedzenie lekarzowi, co Cię spotkało, i z jakimi konsekwencjami się zmagasz.

„Przemoc domowa to ogromny problem dotykający mężczyzn, kobiety i dzieci każdego dnia” – mówi dwudziestopięcioletnia Kristen Paruginog. „Nie czuj wstydu ani zażenowania, a – co najważniejsze – szukaj pomocy”.

Tekst: SARAH KLEIN

Źródło: http://www.prevention.com/health/long-term-effects-domestic-abuse

Tłumaczenie: Agnieszka Wojtczyk – wolontariuszka Feminoteki.

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG. 

logo batory

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to