Ambasador Szwecji: Przepis na równość to ojcowie, opieka, elastyczność

Obowiązkowe urlopy ojcowskie to sygnał dla pracodawców, że mężczyźni są ojcami i podobnie jak matki spędzą jakiś czas w domu. Jest to też sygnał dla pracownika – może jako mężczyzna ubiegać się na określony czas o prawo do pozostania w domu ze swoimi dziećmi. Inaczej po prostu straci cenne dni. Jako mężczyzna chcę podkreślić jedno: równość płci oznacza wykorzystanie umiejętności połowy populacji, połowy często lepiej wykształconej. Dla nas, mężczyzn, oznacza to stanie się ojcami w pełnym tego słowa znaczeniu – nie tylko ani nie przede wszystkim w sensie prokreacyjnym – pisze Staffan Herrström, Ambasador Szwecji i zachęca do przyłączenia się do akcji Gazety Wyborczej “WEŹ URLOP, OJCZE!”

“Weź urlop, ojcze!” to akcja “Gazety Wyborczej”. Jej celem jest walka o poprawki w planowanej ustawie o urlopach rodzicielskich. Zależy nam przede wszystkim na zapewnieniu czterech tygodni urlopu tylko dla ojców.

Zapraszamy też na transmisję online konferencji “(Nie)równość płci – ile to kosztuje?”, która odbędzie się 22 maja w warszawskim hotelu “Bristol”. Będzie ją można śledzić na żywo 22 maja na stronach: www.isp.org.pl i www.wyborcza.pl pomiędzy godz. 10 a 14.

Konferencję organizuje Ambasada Szwecji, Instytut Szwedzki, Instytut Spraw Publicznych i “Gazeta Wyborcza”.

Cały tekst Staffana Herrströma Ambasadora Szwecji


Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *