TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

„Cwaniary. Tylko zemsta Cie uratuje” na portalu młodywschod.pl

Cwaniary
Autorka: Sylwia Chutnik
Ilustracje: Marta Zabłocka
Świat Książki, 2012


Zdrowaś cwaniaro, łaskiś pełna, dasz radę. Błogosławionaś ty między samochodami, między tramwajami, a siła twojej pięści wielka.

Cwaniary

Sylwię Chutnik podziwiałam za wspaniały „Kieszonkowy atlas kobiet”, a jej nowa książka wcale mnie nie rozczarowała. Halina – główna bohaterka Cwaniar jest „wdową nielegalną, wdową nie do końca”, bo przecież ślubu z Antkiem nie miała, młoda jest, życie sobie jeszcze ułożyć może. W pierwszym rozdziale Halina, wytatuowana i z dużym brzuchem, bo ciąża zaawansowana, wybiera się na cmentarz, odwiedzić swojego chłopaka Antka, zabitego za zakrętem koło jego bloku, kiedy szedł do sklepu. Nasza bohaterka ciągle nie może otrząsnąć się po śmierci ukochanego, pod sercem nosi jego dziecko, nie zmieni to jednak tego, jaka była, jaka jest. Halina nadal chodzi na „ustawki”, napada na ludzi, chociaż już nie powinna. Ograniczone wielkim brzuchem ruchy utrudniają walkę, ale da radę, da radę.

Podczas lektury poznajemy także Stefę, Bronkę i Celinę. Każda z nich to oddzielna osobowość, inne podejście do życia, inna historia, ale łączy je więcej niż tylko to, że są kobietami. Wszystkie czują potrzebę społecznej interwencji, naprawiania świata. Sam zamysł nie jest zły, z realizacją trochę gorzej, mało pokojowo, zbyt agresywnie, ale przecież te kobiety chcą dobrze.

Jaka jest książka Sylwii Chutnik?

Książka jest pisana językiem mówionym, potocznym, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że wszystko to, co w niej przedstawione, dzieje się naprawdę, tuż obok nas. Szczera do bólu, tak szczera, że nie dam rady usiąść i przeczytać jej jednym tchem. Wspaniała, wzruszająca i wstrząsająca, bo czytasz i wiesz, że tak jest, że to rzeczywistość, która kwitnie dookoła ciebie. Dodatkiem są ilustracje Marty Zabłockiej, wzbudzające śmiech, intrygujące. Obrazki, na które się czeka, zadając pytanie: co będzie na kolejnym? Jakie zdanie z rozdziału będzie w niego wpisane?

Chutnik podejmuje problem dyskryminacji i przemocy wobec kobiet, a także przemocy jakiej dokonują kobiety. Skąd rodzi się w nich agresja? Do czego kobiety są zdolne? I najważniejsze pytanie: dlaczego to robią? W pewnych momentach sama przeżywałam moment zawahania między tym, co dobre, a tym, co złe. Czy kobieta, która chce okaleczyć własnego męża, myśli źle? Przecież on katował ją całe małżeństwo, a ona chce w końcu pomyśleć o sobie i dzieciach, dać im ulgę. Nie mam prawa jej oceniać, nie wiem co sama zrobiłabym na jej miejscu. Książki takie jak ta pozwalają mi jednak zatrzymać się na dłuższą chwilę, zastanowić. Mogę być ślepa. Może obok mnie jest kobieta w takiej samej sytuacji jak ta z książki? Może mogę jej pomóc? Tylko czy chcę to zauważyć, czy naprawdę chcę widzieć? W dzisiejszych czasach ludzie są niewidomi, obojętni na ludzką krzywdę. „Cwaniary” otwierają oczy.

Śmierć. Czyhająca w książce co chwilę. Co zrobić po utracie kogoś bliskiego? Powinien być jakiś poradnik pośmiertny. Jak poradzić sobie z nieuleczalną chorobą? Jak poradzić sobie w środku, bo na zewnątrz można prezentować się z dumą, a wręcz jak osoba, na której widmo śmierci nie ciąży. Co zrobić, kiedy mózg wariuje i krzyczy: „Zaraz pójdziesz do piachu”? Jak pogodzić się z wizją własnej śmierci? Jaka ta odpowiedź by nie była, „Cwaniary” to książka o kobiecej sile w każdym wydaniu.

Magdalena Ławreniuk mlodywschod.pl„Cwaniary. Tylko zemsta Cie uratuje” na portalu młodywschod.pl

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to