Dlaczego prawa osób LGBT są niezbędne do osiągnięcia równości płci.

pride-flags-600x320Kwestie praw kobiet i praw mniejszości seksualnych są ze sobą mocno powiązane. Nie zawsze środowiska kobiece to dostrzegały – niektóre feministki miały problem z uznaniem praw osób LGBT, zdarzały się również przypadku wykluczania z ruchu feministycznego kobiet transpłciowych. Dzisiaj jednak wiemy doskonale, że nie można łączyć feminizmu z homofobią.

Środowiska feministyczne mają obowiązek wspierać kobiety o nienormatywnej orientacji seksualnej oraz kobiety transpłciowe. Nie możemy ograniczać się do “prawdziwych”, heteroseksualnych i cisgenderowych [cisgender – angielskie określenie osoby, u której deklarowana płeć kulturowa – gender jest zbieżna z płcią biologiczną – sex). Lesbijki, kobiety transseksualne, inne kobiety nienormatywne doświadczają tych samych przejawów dyskryminacji, co wszystkie inne kobiety. Naszym celem musi być wspieranie praw wszystkich kobiet, nie tylko określonych ich grup.

Kolejnym aspektem jest geneza homofobii. Homofobia nie dotyczy jedynie sfery seksualności – homofobia stanowi również przejaw seksizmu. Celem nastoletniego chłopca wyzywającego kolegę od “pedałów” nie jest podważenie jego orientacji seksualnej – jego celem jest podważenie jego męskości. Jeżeli nastolatka jest podejrzewana o bycie lesbijką ponieważ nosi krótkie włosy i lubi uprawiać sporty zespołowe, nie chodzi o jej seksualność – ale o jej kobiecość. W homofobicznych uprzedzeniach utrwalone są stereotypy dotyczące płci – tego, kim powinien być “prawdziwy” mężczyzna i jak powinna się zachowywać “prawdziwa” kobieta. Tego typu uprzedzenia ograniczają rozwój młodych ludzi, szczególnie kobiet. Przeciwdziałając homofobii, przyczyniamy się do osłabienia roli stereotypów ograniczających możliwości rozwoju kobiet.

Jaki przekaz wysyłamy jeżeli nie wspieramy w pełni kobiet, które identyfikują się jako lesbijki, osoby biseksualne lub transseksualne? Że niezależnie od tego co mówimy o równości płci, płeć powinna mieć znaczenie. Że organy płciowe, z którymi się urodziłaś powinny determinować Twoją przyszłość, partnera/kę, którą/ego wybierasz, aż w końcu, że powinny definiować całą Ciebie. A to dokładnie taki przekaz jaki odrzuciły nasze przodkinie i dziś my staramy się odrzucać.

 

Źródło: http://www.aauw.org/2014/03/24/lgbt-rights-are-civil-rights/ ; Photo by Benjamin Gonzales

Opracowanie i tłumaczenie: Michał Żakowski

 

banernorweskie_batory

Rozwój wolontariatu w Fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

 


2 komentarze

 1. Jednym z największych problemów bardzo słabego zresztą ruchu feministycznego w Polsce jest jego utożsamienie z LGBT. Feminizm to nie LGBT. Lewicowość to nie LGBT.
  Na ogół ludzie o lewicowych poglądach mają większość wrażliwość na problemy innych i są bardziej skłonni popierać inne grupy ale absolutnie fałszywa jest teza, że nie ma równości płci bez LGBT.
  Poza tym proszę nie zapominać, że część LGBT, ta w wydaniu męskim, jest oparta w dużej mierze na niechęci i pogardzie dla kobiet, o czym poprawność polityczna nie pozwala obecnie mówić.
  Feminizm, ruchy kobiece mają integrować kobiety, bo są kobietami a nie LGBT.
  M.in. z państwa strony podniosły się protesty po artykule nt. feminizmu w Wysokich Obcasach ale proszę spróbować spojrzeć na swoją stronę oczami kogoś, kto przypadkiem trafia tu 1-szy raz – można się pomylić czy to strona feministyczna czy LGBT.

  1. Brawo, wyjęłaś mi to z ust. Feministki to nie LGBT i przez utożsamianie się z ta organizacja straciły poparcie u kobiet, włączając moją. Po 20 latach musze głosować na partie, które w swoim programie robią mało dla kobiet, ale jest to lepsze niż ideologia GLBT. Zobacz co się stało na zachodzie, wszystkim rządzą geje, którzy gardzą kobietami, szydzą z naszych ciał i nie mają szacunku do kobiecości. Wstawili nam transwestytów do damskich łazienek, przejeli świadczenia które należały się kobietom i dzieciom, przejęli czołowe stanowiska w organizacjach, a o kobietach cisza……

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *