TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

HFPC przygotowuje Przewodnik równościowy” dla sędziów i prokuratorów

Przewodnik przygotowywany przez  Helsińską Fundację Praw Człowieka ma uwrażliwić prawników na to, jak zachować się, gdy podejrzanym, oskarżonym czy świadkiem jest np. osoba niepełnosprawna, o innej orientacji seksualnej czy ktoś, kto zmienił płeć. Fundacja przygotowała specjalną ankietę – wypełniło ją już ponad 2 tysiące pracowników wymiaru sprawiedliwości. 

Dzięki ankiecie twórcy i twórczynie przewodnika dowiedzą się, jakiej wiedzy potrzebuje ta grupa zawodowa z obszaru przeciwdziałania dyskryinacji.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka realizuje projekt „Podnoszenie wrażliwości sędziów i prokuratorów w zakresie równego traktowania”. – Chodzi o równe traktowanie grup narażonych na dyskryminację, np. niepełnosprawnych, osób o innym pochodzeniu narodowo-etniczno-rasowym czy o innej orientacji seksualnej. – Cel jest taki, by zwrócić uwagę sędziów i prokuratorów, że w wielu sytuacjach potrzebna jest wrażliwość, elastyczność – mówi dr Dorota Pudzianowska z Fundacji.

– Sam projekt oceniam jako interesujący. Ma wspomóc diagnozę zaistniałego stanu, stwierdzić braki w kompetencji, wiedzy sędziów i prokuratorów w tym zakresie – mówi sędzia Adam Czerwiński, dyrektor Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów w Lublinie. Jak dodaje, szkoła prowadziła już własne działania w podobnym zakresie. – Wiemy, że jest duża potrzeba szkoleń na temat dyskryminacji chociażby związanej z zatrudnieniem, wiekiem, niepełnosprawnością – mówi Czerwiński.

„Przewodnik równościowy” ma być gotowy w październiku. Założenie jest takie, że trafi do sędziów i prokuratorów w całej Polsce.

Źródło: Gazeta.pl

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Zatrudnimy ginekolożki!

Fundacja Feminoteka, od 18 lat pomagająca kobietom po doświadczeniu przemocy, zwłaszcza seksualnej, uruchamia w Warszawie pierwsze Punky pomocy dla kobiet po doświadczeniu gwałtu. Chcemy, żeby