TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

INDONEZJA: GWAŁT GWARANCJĄ BEZPIECZEŃSTWA KRAJU

indonezja— Kobieta „nieobyczajna” nie może pełnić służby wojskowej — poinformował dziennikarzy BBC rzecznik prasowy indonezyjskiej armii  Fuad Basya. Zdaniem generała Basyi celem kobiet, które decydują zaciągnąć się do wojska może być „wypadek, choroba lub złe nawyki” (w domyśle: poszukiwanie przygód seksualnych). Pomimo apelu Światowej Organizacji Zdrowia, która testy na dziewictwo kwalifikuje jako przemoc seksualną, Basya utrzymuje, że ich przeprowadzanie jest „w dalszym ciągu uzasadnione”.

W liście otwartym sprzed tygodnia IRCT (International Rehailitation Council for Torture Victims) pisze o konieczności przejścia bolesnych testów przez każdą kobietę ubiegającą się o status żołnierza, policjantki oraz przez narzeczone wojskowych, a także o odrzuconym zeszłorocznym projekcie ustawy o obowiązku przechodzenia podobnych testów przez wszystkie uczennice liceów. IRCT opisuje jak dokładnie wygląda ta zinstytucjonalizowana i społecznie usankcjonowana forma gwałtu:

„Indonezyjscy lekarze wojskowi wprowadzają palec do odbytu kobiety, otwierają wejście do jej pochwy z użyciem drugiej dłoni oraz dociskają błonę dziewiczą kobiety w przód, tak, aby była w całości widoczna”.

Tego typu przymusowe badania, wywołujące u kobiet ból fizyczny i psychiczny oraz uwłaczające ich godności i podstawowym prawom obywatelskim, są zabronione według międzynarodowych standardów praktyk medycznych, dowodzi IFEG (Independent Forensic Expert Group).

Większość kandydatek do służby wojskowej to dziewczęta w wieku licealnym.

Zdaniem Fuada Basyi testy na dziewictwo są kwestią bezpieczeństwa narodowego: — Żołnierze są obrońcami narodu. Bronią niepodległości państwa, jego terytorium oraz bezpieczeństwa — twierdzi Basya. Jak powiedział lokalnej prasie, jeśli kobieta straci dziewictwo poza małżeństwem znaczy to, że jest umysłowo upośledzona i nie nadaje się do służby wojskowej.

Jedna z żon wojskowych poddanych gwałcącej praktyce opowiada przedstawicielowi organizacji Human Rights Watch, jak podawano jej usprawiedliwienia ekonomiczne dla ww. form przemocy:  „Żołnierz potrzebuje zdrowej partnerki. Często podróżuje, dlatego musi móc zaufać swojej żonie”.

Tego typu przemoc stosowana jest również w Afryce Południowej, w Indiach (wobec ofiar gwałtu) oraz w Egipcie. W Wielkiej  Brytanii tego typu testy były przeprowadzane do 1979 roku na imigrantkach z Indii, Bangladeszu i Pakistanu. Używano ich w celu wykrycia, czy kobieta kłamie w sprawie swoich zaręczyn z mężczyzną, który mieszka już w kraju (w przypadku dziewic zaręczyny uznawano za bardziej prawdopodobne).

Źródła:
http://www.bbc.com/news/world-asia-32743373
http://www.bbc.com/news/world-asia-32748248
http://www.irct.org/media-and-resources/irct-news/show-news.aspx?PID=13767&Action=1&NewsId=3972
http://www.theguardian.com/world/2015/feb/12/plan-to-force-schoolgirls-to-have-virginity-tests-scrapped-in-indonesia

Przygotowała: Ola Gocławska, wolontariuszka Feminoteki, tłumaczka, doktorantka Neofilologii UW

banernorweskie_batory

Rozwój wolontariatu w Fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to