TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Kobiety przeciw atomowi. Spotkanie z Tatianą Novikovą, aktywistką z Białorusi

Tatiana Novikova Białoruś aktywistka antyatomowa20 sierpnia 2014 r. (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do Feminoteki na spotkanie z Tatianą Novikovą. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Feminoteka mieści się przy ul. Mokotowskiej 29 A w Warszawie (wejście od Marszałkowskiej 34/50).

Tatiana Novikova – jest białoruską działaczką praw człowieka i aktywistką antyatomową oraz koordynatorką Białoruskiej Kampanii Antyatomowej (BAJAK). Współorganizuje „Czarnobylski Szlak” – coroczną manifestację w rocznicę katastrofy jądrowej w Czarnobylu, podczas której poszkodowani mają szansę upomnieć się o swoje prawa. Co roku wydarzenie kończy się zatrzymaniami i aresztowaniami opozycyjnych działaczy/czek.

Sama Novikova została aresztowana na kilka dni po tym jak próbowała wręczyć petycję w rosyjskiej ambasadzie w Mińsku, w której apelowała do Rosjan o wycofanie się z projektu budowy elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi.

W 2008 roku Tatiana Novikova kupiła dom nad jeziorem niedaleko Ostrowca. Wybrała miejsce, które nie zostało skażone przez katastrofę jądrową w Czarnobylu. Kilka miesięcy później okazało się, że niedaleko ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa w kraju. Projekt jest realizowany wbrew woli społeczeństwa, które bardzo ucierpiało w wyniku katastrofy sprzed 28 lat. Elektrownia jest budowana w miejscu aktywnym sejsmicznie z naruszeniem prawa międzynarodowego i bez uwzględnienia oddziaływania na środowisko.

Tatiana Novikova walczy o to, by „nie nastąpił kolejny Czarnobyl”. Bezskutecznie apelowała do organizacji międzynarodowych, by wpłynęły na powstrzymanie projektu. W swoich działaniach zdobyła poparcie organizacji ekologicznych m.in. Greenpeace i znanych osób m.in. brytyjskiego komika Stephena Frya.

Podczas spotkania Tatiana Novikova opowie o doświadczeniach skażenia radioaktywnego na Białorusi i działalności antyatomowej z perspektywy kobiet.

Artykuł na temat Tatiany Novikovej w „The Guardian”Wideo z działaczkąArtykuł autorstwa aktywistki na temat programu atomowego na Białorusi

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to