TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Margaret Hamilton – twórczyni oprogramowania Apollo została odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności

Margaret Hamilton – twórczyni oprogramowania Apollo została odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności

Źródło tekstu i zdjęć: Viral Women

obraz 2
Margaret Hamilton i Barack Obama podczas uroczystości wręczania Prezydenckich Medali Wolności

80-letnia kobieta, która napisała oprogramowanie dla misji kosmicznych Apollo otrzymała najwyższe odznaczenie cywilne Stanów Zjednoczonych – Prezydencki Medal Wolności.

Margaret Hamilton była jedną z 21 osób odznaczonych medalem przez prezydenta Baracka Obamę. Minęło prawie 50 lat od jej pracy przy misji Apollo 11. Pionierski program pani Hamilton pomógł wylądować Apollo oraz jego załodze na Księżycu w 1969 roku.

Prezydent Obama powiedział, że pani Hamilton „symbolizuje generacje niedocenionych kobiet, które pomogły wysłać ludzkość w kosmos”.

Astronauci Neil Armstrong i Buzz Aldrin może zdobyli wiele tytułów po udanym lądowaniu Apollo 11, ale to Margaret Hamilton była wśród tych, którzy pracowali za kulisami, w czasach gdy informatyka była tak nowa, że​ kod został napisany ręcznie.

Pani Hamilton prowadziła zespół w Massachusetts Institute of Technology, który stworzył oprogramowanie lotu dla misji księżycowych NASA.
„Jeśli komputer nie rozpoznałby problemu i nie rozpoczął procesu odzyskiwania, wątpię, czy Apollo 11 z sukcesem wylądowałby na księżycu”, napisała w 1971 roku pani Hamilton.

Margaret była 24-letnią absolwentką matematyki, kiedy dostała pracę w MIT. Planowała, że będzie to jej tymczasowe zajęcie, pozwalające na wspieranie męża, który studiował prawo na Uniwersytecie Harvarda. Potem miała wrócić do własnych badań. Jednak gdy MIT został zaproszony do pracy nad programem kosmicznym Apollo, pani Hamilton dołączyła do zespołu i podjęła ekscytujące wyzwanie.

obraz 1
Margaret Hamilton, główna programistka Projektu Apollo, stoi obok ręcznie napisanego kodu, który pomógł wysłać ludzkość na Księżyc [1969]

 

Tłumaczenie: Izabela Gałecka
Korekta: Klaudia Głowacz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to