TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Ochrona pakistańskich dziewczynek nie jest „bluźnierstwem”!

Pakistańskie posłanki przedstawiły niedawno na forum narodowego parlamentu projekt ustawy wprowadzającej minimalny wiek wymagany do zawarcia małżeństwa. Według proponowanych zmian ma on wynosić 18 lat i być taki sam dla kobiet jak i mężczyn. Jednak już 14 stycznia wniosek został wycofany po tym, jak Rada Islamskiej Ideologii (Council of Islamic Ideology) oceniła go jako „antyislamski” i „bluźnierczy”. Według organizacji Human Rights Watch powyższa decyzja umiejscawia Pakistan po stronie przeciwników ochrony praw człowieka.

PakistanW ostatnim czasie zaobserwować można szereg zmian w prawodawstwie krajów deklarujących przywiązanie do islamskich wartości. W 2009 r. Afganistan ogłosił zaostrzenie kar za wydawanie za mąż nieletnich. Premier kolejnego z największych państw muzłumańskich na  świecie, Bangladeszu, zobowiązał się do zakończenia wszystkich dziecięcych małżeństw do roku 2041.

21 proc. pakistańskich dziewcząt jest wydawanych za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Na całym świecie żyje około 700 mln kobiet, które weszły w związek małżeński przed swoimi 18. urodzinami. Prawie połowa z nich mieszka w Azji Południowej.

Pakistan 2

Małżeństwa dzieci mają katastrofalne skutki zarówno w wymiarze indywidualnym jak
i społecznym. Dziewczynki-mężatki zaraz po ceremonii zaślubin zaprzestają uczęszczania do szkoły. Rodzą wcześniej i częściej niż ich niezamężne rówieśniczki. Tak wczesne zachodzenie w ciąże wiąże się z dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia zarówno przyszłych matek, jak ich dzieci, które przychodzą na świat z bardzo niską wagą urodzeniową. Dodatkowo, nastoletnie panny młode spotykają się z przemocą ze strony swoich partnerów dużo częściej niż kobiety wychodzące za mąż w wieku późniejszym.

Bieda, społeczna presja czy brak edukacji są jednymi z najczęstszych przyczyn dziecięcych małżeństw w kraju.

***

Źródła: Human Rights Watch, The Washington Post, Al Jazeera.

Opracowanie i tłumaczenie: Karolina Ufa

Korekta: P. Pokora

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to