TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

W wieku 47 lat zmarła transseksualna aktorka Alexis Arquette

W wieku 47 lat zmarła transseksualna aktorka Alexis Arquette

Źródło tekstu i zdjęć: queer.de

alexis-arquette-2009-600x434

 

W drugi weekend września, w rodzinnym gronie odeszła amerykańska transseksualna aktorka

Amerykańska transseksualna aktorka Alexis Arquette nie żyje. Zgodnie z informacjami podanymi przez jej brata, Richmonda, aktorka zmarła w nocy z soboty na niedzielę w Los Angeles, w wieku zaledwie 47 lat. „Nasz brat Robert, który stał się naszą siostrą Alexis, zmarł nad ranem 11 września, 32 minuty po północy” – poinformował na Facebooku Richmond Arquette. Rodzina pozostała przy Alexis do ostatniej chwili, towarzyszyła jej również piosenka Davida Bowie pod tytułem „Starman”. Przyczyna śmierci nie została jeszcze podana.

Alexis urodziła się w lipcu 1969 roku w rodzinie aktorskiej. Jej ojciec, Lewis Arquette występował między innymi w kultowym serialu „The Waltons”. Alexis zadebiutowała w branży filmowej w roku 1989 w filmie „Piekielny Brooklyn” w reżyserii Bernd’a Eichinger’a i Uli Edel. Później występowała w wielu produkcjach filmowych („Od wesela do wesela”) oraz serialach telewizyjnych („Roseanne”).

Również jej rodzeństwo odniosło sukces w Hollywood. Alexis była siostrą laureatki Oscara Patrici Arquette („Boyhood”, „CSI: Cyber”) oraz zwyciężczyni nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej Rosanny Arquette („Rozpaczliwie poszukując Susan”, „Pulp Fiction”) i Davida Arquette (seria „Krzyk”, „Atak pająków”).

 

Rodzina wspierała Alexis podczas coming-out’u

Alexis zaczęła żyć jako kobieta już w dzieciństwie. Początkowo, podczas występów w klubie jako artystka- transwestytka, dała poznać się jako Dragqueen Eva Destruction. Później ujawniła swój zamiar poddania się operacji zmiany płci. W 2009 roku w wywiadzie dla CNN przyznała, że malowała się regularnie odkąd skończyła 12 lat. Zawsze mogła też liczyć na wsparcie rodziny: „Akceptowali to, lecz bali się, że mój coming-out spowoduje agresywne uwagi pod moim adresem”.

W tym samym roku, na łamach czasopisma „Entertainment Tonight” wyznała, że przyznanie się do jej tożsamości płciowej w zamożnej i liberalnej rodzinie było o wiele łatwiejsze: „Coming-out transseksualistki w prominenckiej amerykańskiej rodzinie jest o wiele łatwiejszy niż gdziekolwiek indziej na świecie” powiedziała Alexis. „W innych częściach świata osoby transseksualne są mordowane na ulicach zaraz po swoim ujawnieniu” – dodała. W 2007 roku nakręciła film dokumentalny „Alexis Arquette: She’s My Brother” [brak polskiego tytułu], w którym zespół filmowy towarzyszył jej przez półtora roku po operacji, podczas jej dostosowywania się do nowej seksualnej płci. (dk)

 

Tłumaczenie: Małgorzata Szozda

Korekta: Klaudia Głowacz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to