TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Warszawa: konferencja Dziewczyny: riot grrrls, cwaniary, tricksterki, łobuziary

Kolektyw Dziewczyny serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko rozumianego feminizmu do udziału w ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej ,,Dziewczyny: riot grrrls, cwaniary, tricksterki, łobuziary”

Na początek oczywiście można by zapytać o to kim czują się dziś dziewczyny, jak reagują na współczesną rzeczywistość i na jakie sposoby przejawia się ich bunt: czy dziewczyństwo to tylko modny koncept, określona przez metrykę kategoria wiekowa, a może kolejny produkt postmodernistycznej kultury konsumpcyjnej? Czy praktykowane przez niepokorne dziewczyny hakerstwo jest wyłącznie anarchistyczne, hipsterstwo zupełnie niewywrotne, a aktywizm z konieczności niszowy?

Chcemy sprawdzić co stanie się gdy figurę dziewczyństwa raz jeszcze uwolnimy z oków urynkowionej wyobraźni kojarząc ją raczej z pewnym stanem umysłu, postawą egzystencjalną, nieco nadużywanym, a jednak ważnym pojęciem subwersji. Bo nie chodzi wcale o frontalny atak, lecz pluralne mikropolityki oporu, drobne wyrwy i nadszarpnięcia systemu: formuły działania poszerzające przestrzeń codzienności nieskolonizowaną przez formy życia późnego kapitalizmu. W końcu obok, na marginesie, niekiedy w poprzek nośnych teorii i płonnego radykalizmu grasują cwaniary, tricksterki, łobuziary które swoją niezgodę na patriarchat, heteronormę i ultraliberalizm manifestują w sposób zaskakujący lub nieoczywisty – łącząc społeczny krytycyzm z samoafirmacją.

Interesują nas trzeciofalowe (inspirowane Manifestem III fali feminizmu) strategie konstruowania własnej tożsamości: ich polityczność oraz moc sprawcza rozpatrywane w kontekście najnowszych przemian socjokulturowych.

Dziewczyństwo, cwaniarstwo, szachrajstwo, łobuziarstwo jako alternatywne formy życia.
Organizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim ogólnopolska, interdyscyplinarna studencko-doktorancka konferencja naukowa “Dziewczyny: riot grrrls, cwaniary, triksterki, łobuziary odbędzie się 08.06.2013 w godzinach 9.00-19.30 w sali multimedialnej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Konferencja podzielona zostanie na trzy panele tematyczne odpowiadające różnym aspektom omawianego zjawiska, których celem będzie krytyczna analiza następujących zagadnień:

panel teoretyczny: literatura i filozofia

moderator: dr Błażej Warkocki (IFP UAM)
– wpływy i kontynuacje między feminizmem drugiej fali i trzeciej fali: trzecia fala jako korektura, radykalizacja lub odrzucenie projektu drugiej fali, analiza historii zachodniego feminizmu, analiza porównawcza polskiego feminizmu współczesnego
– trzecia fala a postfeminizm
-mapa pojęciowa trzeciej fali: heterogeniczność, teorie queer, postkolonializm, posthumanizm, przeformułowanie kwestii reprezentacji
– literackie figuracje dziewczyny/cwaniary/tricksterki/łobuziary
– dziewczyńskie strategie narracyjne i estetyczne
– związki literatury dziewczyńskiej z feministyczną/genderową/queerową/intersekcjonalną krytyka literacką

panel estetyczny: realizacje artystycznych w obrębie sztuk audiowizualnych

moderatorka: dr Iwona Kurz (IKP UW)
– (auto)afirmacja seksualności w sztukach plastycznych
– pornografia rozpatrywana pod kątem sprawczości i empowermentu
– dziewczyństwo w filmie, muzyce, performensie
– moda a trzeciofalowe tożsamości
– trzecia fala w mediach i popkulturze

panel społeczny: aktywizm – zbiorowe i indywidualne formy działania

moderatorka: dr Ewa Majewska (Gender Studies UW, IK UJ)
– analiza projektów relacyjnych
– mikropolityki oporu, strategie subwersji
-alternatywy i subkultury: DIY, ziny, kolektywy, nienormatywne wspólnoty, ekofeminizm
– różne postacie cyberfeminizmu, hakerstwo
– utopistyka feministyczna
Podsumowaniem konferencji będzie debata z udziałem moderatorów oraz gości specjalnych: dr Joanny Bednarek (PPG UAM), dr Roberta Pruszczyńskiego (ILP UW)

Opiekunem naukowym konferencji jest prof. Magdalena Środa z IF UW

Call for papers:

Tematy i abstrakty wystąpień do 1200 znaków znormalizowanego tekstu prosimy przesyłać na adres [email protected] Ostateczny termin przysyłania abstraktów – 10 maja b.r.
Gorąco zachęcamy do przesyłania propozycji tematów związanych z krytyką sztuki i estetyką
O wynikach selekcji abstraktów poinformujemy do 15 maja b.r.
Wszyscy chętni, których abstrakty zostaną zakwalifikowane zobowiązani są podpisania zgody na rejestrację i upublicznienie ich wystąpień w ramach materiałów informacyjnych programu ,,Otwarta Zachęta”

Planujemy publikację pokonferencyjną w formie książkowej, za redakcję naukową wyselekcjonowanych tekstów odpowiada dr Iwona Kurz

Udział w konferencji jest bezpłatny

Wsparcia organizacyjno-finansowego udzielili:

Samorząd studentów Uniwersytetu Warszawskiego
Koło naukowe ,,Czarny Kwadrat” IHS UW
Partnerzy i matronaty medialne:
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Fundacja Sztuczna
Fundacja Feminoteka
Fundacja im. Heinricha Bolla
Organizatorki: Kamila Kolebacz (IF UW), Clara Zgoła (MISH UW)
Projekt graficzny: Maja Karina Rozbicka
Identyfikacja wizualna: Zuzanna Janisiewicz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to