TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Co zrobią chilijskie kobiety by wywołać poronienie?

554c871d154cd80f72c1eb800e342544Chile to jeden z sześciu krajów, w których zabronione są wszystkie formy aborcji. Nowa kampania Grey Chile ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat problemu, który zagraża życiu tysięcy chilijskich kobiet wymyślających niemożliwe i niebezpieczne metody, aby wywołać poronienie.

Inicjatywa ma na celu wyrażenie poparcia społecznego dla przyjęcia ustawy aborcyjnej przez parlament Chile. 71% chilijskiego społeczeństwa popiera przyjęcie tego prawa w przypadku ciąży w wyniku gwałtu, zagrożenia życia kobiety lub poważnych uszkodzeń płodu. Jednak, mimo że ustawa dekryminalizacji aborcji została złożona w lutym przez prezydentkę Michelle Bachelet, silne grupy władzy wykonawczej i gospodarczej nie wyrażają na nią zgody.

Media w Chile są bardzo konserwatywne i nie prowadzą żadnej dyskusji na temat tej ważnej sprawy. Dlatego organizacje non-profit i społeczeństwo użyły social mediów do wyrażania swojego punktu widzenia.

Liczbę nielegalnych zabiegów szacuje się na 150 tysięcy przypadków rocznie.

W filmikach widzimy kobiety, które tłumaczą jak wywołać poronienie poprzez upadek ze schodów lub potrącenie przez samochód.

„Witaj, powiem Ci jak to zrobić”

Najpierw musisz kupić te buty, o których zawsze marzyłaś, te bardzo wysokie. Kiedy będziesz sama w domu, weź z kuchni nóż i natnij podstawę obcasa. Mniej więcej do połowy. Kiedy już to zrobisz, załóż je i wyjdź na spacer. Idź spokojnie i uważnie, bo nie możesz go złamać zanim nie znajdziesz hydrantu. Kiedy już go znajdziesz, zatrzymaj się metr od niego i przekręć swoją kostkę, tak żeby obcas się złamał i z całym impetem uderz brzuchem o hydrant…

Wybierz schody, których używasz na co dzień. Możesz to zrobić w domu lub w pracy, to bez znaczenia. Ważne, aby schody były jak najdłuższe. Upewnij się, że na klatce schodowej nie ma kamer. Musisz być sama. Zakryj twarz obiema rękami, żeby ograniczyć szpetne blizny. Nie patrz w dół, bo mogłabyś się wycofać. Zamknij oczy, oddychaj i pozwól sobie spaść…

Poczekaj na słoneczny dzień i wyjdź pooddychać świeżym powietrzem. Spaceruj przez 10 minut, kup coś, co zwykle kupujesz jak chleb albo gazeta, a później idź na ruchliwe skrzyżowanie. Zauważysz, że część kierowców wyjątkowo się spieszy i przyspieszają na ostatnią chwilę byle by zdążyć przed czerwonym światłem. Poczekaj na takich samochód i upewnij się, że uderzy zderzakiem w Twój brzuch…

 

 

 

Strona projektu: http://www.mileschile.cl/leyabortoterapeutico/#

Źródło: http://lbbonline.com/news/shocking-campaign-shows-the-lengths-chilean-women-go-to-self-induce-abortions/

Tłumaczenie: Julia Maciocha

banernorweskie_batory

Rozwój wolontariatu w Fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy