TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Kostaryka pierwszym państwem Ameryki Środkowej, w którym uznano wspólnotę homoseksualnej pary.

„Po raz pierwszy w historii kraju kostarykański sędzia uznał wspólnotę pary gejów” – powiedział Francisco Madrigal, dyrektor ds. politycznych Centrum Badań i Promowania Praw Człowieka w Ameryce Środkowej (CIPAC).

We wtorek, 2 czerwca br., związek Geralda Castro i Cristiana Zamora, pary gejów z Goicoechea został rozpoznany przez tamtejszy sąd rodzinny. Decyzja ta może w krótkim czasie doprowadzić do zrównania praw osób żyjących w związkach homoseksualnych z tradycyjnymi małżeństwami.  Kostaryka aktualnie nie uznaje małżeństw osób tej samej płci, ale po wyroku zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy legalizacji związków osób tej samej płci czekają na rozpoczęcie batalii nad zmianą obowiązującego prawa.  Według wyroku osoby żyjące w tradycyjnych związkach jak i związkach nieformalnych mają zagwarantowane prawo do dziedziczenia, ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń publicznych  po swoim partnerze. Jedyną różnicą, jest to, że związek osób nie żyjących w małżeństwie musi zostać rozpoznany przez sędziego. Chodzi głównie o potwierdzenie, że dane osoby są parą od minimum 3 lat.

Golazo

Decyzja oparta została o poprawkę do Kodeksu Młodych  z 2013 r., która uznała za „wspólnotę” związek dwójki ludzi „bez względu na ich płeć i bez dyskryminowania ich ludzkiej godności”.
W zamyśle prawodawcy miała stać się podstawą do zalegalizowania małżeństw homoseksualnych. Posunięcie nazwano „golazo”, co w piłkarskim żargonie oznacza  „spektakularny  gol”.

Niedługo po ogłoszeniu prawa do sadów spłynęły tysiące wniosków o uznanie związków par jednej płci. Niestety, w prawie jest mały haczyk, stosować je można jedynie w stosunku do osób poniżej
35 roku życia.  Mimo tego kostarykańskie środowisko LGBT mówi o sukcesie.

„To duży krok naprzód. Po raz pierwszy prawo zostało uznane na naszą korzyść.” – powiedział Marco Castillo, prezes organizacji  na rzecz społeczności LGBT Różnorodny Ruch. „Wiem, o dziewięciu innych przypadkach, które też będą musiały zostać zatwierdzone, m. in w Heredia, San José, Guadalupe, Cañas i Desamparados .”

Zarówno Castillo jak i Madrigal mają nadzieję, ze decyzja sędziego z Goicoechea zachęci innych do uznawania wspólnot par homoseksualnych.

Prawa adopcyjne

Francisco Madrigal  zauważył, że nie ma prawa zakazującego osobom LGBT indywidualnej adopcji dzieci. Według przedstawiciela CIPAC ostatni wyrok otwiera także drogę do adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

***

Źródło: www.ticotimes.net

Opracowanie: KU, wolontariuszka Feminoteki

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

logo batory

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to