TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

List otwarty organizacji ws. zniesienia obowiązku rejestrowania dłużników alimentacyjnych

List otwarty do Pani Premier Ewy Kopacz i członków rządu

 

Szanowna Pani Premier,

w mediach pojawiła się informacja, że rząd planuje znieść obowiązek rejestrowania dłużników zalegających z alimentami ponad pół roku. Jako powód podaje się brak skuteczności obecnych przepisów, które nie poprawiają niskiej ściągalności alimentów – w ubiegłym roku udało się ściągnąć tylko 7.8% długów wobec Funduszu Alimentacyjnego.

Ten pomysł to skandal i kpina z państwa prawa. Alimenty są zasądzane przez sądy i nie ma żadnego powodu, by dłużnicy byli traktowani inaczej niż ktoś, kto nie płaci raty za mieszkanie czy telefon. Co więcej, w przypadku alimentów okrada się i państwo i własne dzieci. Czy rząd chce to tolerować?

Przepisy nie działają same – trzeba wysiłku ze strony gmin, policji, prokuratury i komorników by je wdrażać.  A rolą rządzących jest monitorować i usprawniać działanie tych wszystkich instytucji, tak by wyroki sądów były szanowane i wprowadzane w życie.

Domagamy się, by rząd wycofał się z tej propozycji i dołożył wszelkich starań, by ściągalność alimentów w Polsce była coraz większa. Przepisy już są – dłużników można dyscyplinować np. poprzez zbieranie przez gminy informacji o dochodach, aktywizację zawodową bezrobotnych, zatrzymanie prawa jazdy. Wpisanie do rejestru długów jest jednym z ważnych instrumentów tego sytemu. Domagamy się, aby wszystkie te instrumenty były z całą mocą stosowane wobec wszystkich osób, które zalegają z alimentami w Polsce. Na tym polega państwo prawa. I zwykła sprawiedliwość.

 

Z wyrazami szacunku,

Stowarzyszenia Dla naszych Dzieci

Porozumienia Kobiet 8 Marca

Stowarzyszenie Kobiet Konsola

Fundacja Feminoteka

Codziennik Feministyczny

Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Udostępnij

Ostatnie wpisy