TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Nowo wybrana prezydentka Barcelony nawołuje do bardziej „sfeminizowanej” demokracji

adaColau, która już niedługo stanie się pierwszą kobietą na stanowisku prezydentki Barcelony, mówi, że świadomość fałszywej demokracji-zakładniczki stała się podstawą głęboko zakorzenionego aktywizmu.

Ada Colau, prezydentka-elektka w Barcelonie.

Ada Colau, która w sobotę zostanie zaprzysiężona jako prezydentka Barcelony (pierwsza kobieta w historii miasta na tym stanowisku), jest znana z zaangażowania społecznego, walki na rzecz bezdomnych i poszkodowanych przez hipoteki, z udziału w protestach, zaangażowania w działalność ruchów 15-M i Indignados oraz z rozsławionego wystąpienia w sejmie, w którym wprost zwróciła się do przedstawiciela hiszpańskich banków, nazywając go przestępcą. Polityczka udzieliła swojego najszerszego dotychczas wywiadu dotyczącego potrzeby większej „feminizacji” demokracji.

Możemy sfeminizować politykę – wyjaśnia Colau w wywiadzie dla Amy Goodman, gospodyni amerykańskiego postępowego programu informacyjnego Democracy Now!. – Możemy to osiągnąć – przekonuje – nie tylko przez umieszczanie większej ilości kobiet na stanowiskach władzy, ale również propagując pewne wartości oraz udowadniając, że współpraca jest bardziej efektywna i przyjemniejsza niż współzawodnictwo.

Colau opowiada o liście 30 zadań do osiągnięcia w trakcie pierwszych miesięcy urzędowania. Koncentrują się ona na tworzeniu miejsc pracy, zagwarantowaniu podstawowych praw obywatelom i zwalczaniu korupcji.

W pierwszym tygodniu zaprosi barcelońskich przedstawicieli banków do rozmów na temat metod wstrzymania eksmisji. Zadeklarowała, że na wszystkie banki, które nie zezwolą na to, żeby posesje przez nie opuszczone były użytkowane przez miasto zostaną nałożone sankcje.

– Mamy demokrację formalną, ale jest to to w rzeczywistości demokracja-zakładniczka – mówi Colau. – Czujemy, że tak naprawdę decyzji nie podejmują parlamentarzyści. Ta świadomość pozwoliła na zbudowanie głęboko zakorzenionej mobilizacji politycznej, nie tylko w Barcelonie, ale i na południu Europy w ogóle. Główni gracze to nie ja, ani nie Podemos, ale ludzie, obywatele, którzy zdecydowali się przejąć z powrotem swoje instytucje i je zdemokratyzować. To ludzie są prawdziwymi graczami a my – narzędziami w ich rękach.

Jednym z pierwszych zadań aktywistki będzie obniżenie pensji poselskich ze 140 tysięcy do 28 tysięcy euro dla prezydentów i prezydentek, oraz eliminacja przywilejów takich jak samochody służbowe. – Koniec tych przywilejów to przesłanie dla polityków, koniec politycznej klasy oderwanej od ludzi – powiedziała.

Projekt demokracji-kobiety jest to więc metafora szeroko zakrojonych zmian politycznych, odrzucenie liberalnego indywidualizmu, rywalizacji oraz kapitalistycznego materializmu na rzecz solidarności. Feminizm Ady Colau to feminizm solidarny, biorący pod uwagę szeroko zakrojone podziały, które należy przekroczyć w celu umacniania siostrzeństwa – podziały takie jak dyskryminacja klasowa, ze względu na płeć, orientację czy rasę. Opieka i wspólnota przestają być wartościami „kobiecymi” czy „domowymi” aby stać się częścią misji politycznej.

adaTuż po ogłoszeniu wyników Ada Colau zamieszcza na twitterze zdjęcia dzieci, którymi opiekują się dorośli z komentarzem: „Chcecie zobaczyć Politykę przez wielkie P? Zdjęcie z kulisów wczorajszej kampanii: nie ma zwycięstwa bez opieki”.

Na zdjęciu w tle profilu „Ada Colau Barcelona en Comú” na twitterze widnieje smok, który mówi: „Dość mamy księżniczek, chcemy prezydentek” (Fartes de princesses, volem alcaldesses). –Naprawdę jesteś taka twarda, na jaką wyglądasz? – pyta Albert Om w programie „El Convidat”, w którym celebryci zapraszają dziennikarza do swoich domów. – Twarda? Ja? Co ty gadasz! – śmieje się aktywistka. – Silna tak, a to nie to samo, co twarda. Ada Colau pokazuje, że zaangażowanie społeczne i polityczne nie musi stać na przeszkodzie miłości oraz budowaniu rodziny – wręcz przeciwnie, to właśnie rodzinne bezpieczeństwo i akceptacja stają się modelem według którego powinno funkcjonować państwo, a warunki finansowe zapewniające bezpieczeństwo rodzinom każdego typu stanowią niezbywalne prawo obywateli i obywatelek.

Źródła: http://www.theguardian.com/world/2015/jun/07/barcelona-mayor-ada-colau-feminised-democracy
http://www.democracynow.org/2015/6/5/from_occupying_banks_to_city_hall
http://www.ccma.cat/tv3/alacarta/el-convidat/ada-colau/video/5263531/

Zdjęcia: Matthias Oesterle/Demotix/Corbis/Twitter

Tłumaczenie i opracowanie: Aleksandra Gocławska

logo batory

Rozwój wolontariatu w fundacji Feminoteka jest możliwy dzięki dofinansowaniu rozwoju instytucjonalnego w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to