TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Podsumowanie projektu: „Szlakiem głosu. Historia mówiona jako zwalczania dyskryminacji”

Podsumowanie projektu: „Szlakiem głosu. Historia mówiona jako zwalczania dyskryminacji”

W dniach 16-17 kwietnia, Stowarzyszenie Arteria wraz z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, organizują szereg wydarzeń podsumowujących projekt „Szlakiem głosu. Historia mówiona jako zwalczania dyskryminacji”.

Stowarzyszenie Arteria wraz z Partnerem Instytutem Kultury Miejskiej w ramach projektu „Szlakiem głosu. Historia mówiona jako zwalczania dyskryminacji” zbierało historie codzienności osób z różnych grup mniejszościowych mieszkających w Gdańsku. Osoby, z którymi rozmawialiśmy, opowiadały nam swoją historię życia w Gdańsku, wspominały o miejscach subiektywnie istotnych i związanych z nimi emocjami, mówiły o symbolicznych wydarzeniach i znaczących osobach, o aktywizmie lub jego braku. Rozmawialiśmy o wszystkim, co ważne dla własnego rozumienia tożsamości i co składa się w wielogłos opowieści o różnorodności społecznej i kulturowej Pomorza.

Wywiady te złożyły się w 6 tras spacerów skupionych wokół doświadczeń kobiet żyjących w więcej niż jednej kulturze, osób LGBT, aktywistów i aktywistek ze społeczności muzułmańskiej i żydowskiej, osób studiujących i pracujących przybyłych do Gdańska z Chin oraz tożsamości lokalnej Kociewiaków i Kociewiaczek.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia podsumowujące pracę w projekcie i podążenie z nami szlakiem głosu opowieści zebranych w rozmowach.

KONFERENCJA WIEŃCZĄCA PROJEKT

16.04.2016 (sobota) w godzinach 11:00 – 14:00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Premiera bezpłatnej publikacji pt. Szlakiem Głosu mniejszości gdańskich. Spacery, trasy, opowieści oraz rozmowa z osobami współtworzącymi trasy.

Panel dyskusyjny z ekspertami i ekspertkami: „Historia mówiona jako metoda zwalczania dyskryminacji wobec grup mniejszościowych”

SPACERY

16.04.2016 (sobota) g. 15:00,

„Patrząc na Gdańsk oczami kobiet z różnych kultur”

Niniejsza trasa opiera się na wywiadach z mieszkankami Gdańska, które doświadczyły życia w więcej niż jednej kulturze. Naszymi rozmówczyniami były kobiety o korzeniach ukraińskich, białoruskich, wileńskich, nigeryjskich i kolumbijskich. Podczas spaceru będziemy opowiadać o specyfice doświadczenia miasta przez kobiety z różnych kultur. Jakie bariery napotykają na początku pobytu? Z jakimi stereotypami muszą walczyć? Jak budują wspólnoty? Jak różnią się role społeczno-kulturowe kobiet w ich kulturach i w Polsce? Czy można w ogóle patrzeć na miasto z perspektywy płci?

17.04.2016 (niedziela) g.12:00,

Gdańsk mniejszości chińskiej – miasto przygód czy przygotowań do dalszej podróży?”

Spacer opiera się na rozmowach z osobami, które przyjechały do Gdańska z różnych regionów Chin i studiują tu lub pracują. Zastanowimy się czy dla naszych rozmówców i rozmówczyń Gdańsk jest przystankiem w drodze rozwoju zawodowego i osobistego czy miastem zakorzenienia i drugim domem. Opowiemy o ich motywacjach przyjazdu do Gdańska, codzienności, szukaniu miejsc, które pozwalają celebrować swoją tożsamość. Zaprosimy do przyjrzenia się różnicom kulturowym jakie osoby, z którymi rozmawialiśmy dostrzegają między swoimi miastami a Gdańskiem.

17.04.2016 (niedziela) g.15:00,

Ryk tęczowego lwa. Odzyskiwanie przestrzeni miejskiej przez społeczności nieheteronormatywne w Gdańsku”

Zapraszamy na spacer szlakiem osób, inicjatyw i organizacji działających na rzecz społeczności homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych na Pomorzu. Nie tylko przyjrzymy się współczesności: działaniom organizacji, pierwszym wiecom i marszom w przestrzeni miasta, ale odkryjemy również ślady historii obecności osób LGBT w Gdańsku sprzed dwudziestego wieku. Opowiemy historię pierwszego czasopisma gejowskiego, „Filo”, dramatycznych wydarzeń akcji Hiacynt, przypomnimy o pojawiających się i znikających klubach i przyjaznych miejscach spotkań, a także o odzyskiwaniu przestrzeni miejskich poprzez działania na polu kultury i sztuki, aktywizm i walkę z dyskryminacją i wykluczeniem.

ZAPISY:

mailowo: [email protected] z podaniem wybranego spaceru i kontaktu,

osobiście: Instytut Kultury Miejskiej, 10.00-18.00, w weekendy 12.00 – 16.00

Na spacery zapraszamy osoby dorosłe.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest BEZPŁATNY

KONTAKT:

[email protected],

facebook: Szlakiem Glosu

strona www: szlakiemglosu.org

Organizatorka: Stowarzyszenie Arteria, http://art-eria.pl/.

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Projekt „Historia mówiona jako metoda zwalczania dyskryminacji” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to

Punkt pomocy dla kobiet po gwałcie

FUNDACJA FEMINOTEKA wspiera kobiety po doświadczeniu przemocy, zwłaszcza seksualnej. Wiemy, że pierwszy kontakt z nami może wymagać odwagi, dlatego zapewniamy, że gdy do nas zadzwonisz,