TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Swobodny dostęp do środków higienicznych dla kobiet w Nowym Jorku!

Swobodny dostęp do środków higienicznych dla kobiet w Nowym Jorku!

Źródło tekstu i zdjęcia: Viral Women

tampon-1024

Nowy Jork uchwalił ustawę, która zapewnia swobodny dostęp do tamponów i podpasek w szkołach publicznych, schroniskach dla bezdomnych i więzieniach.

Mają one być dostępne w łazienkach 800 szkół publicznych co zapewnieni dostęp około 300 tysiącom studentek. Ustawa zapewni również do 2 milionów tamponów i 3,5 milionów podpasek rocznie dla 23 tysięcy kobiet przebywających w schroniskach dla bezdomnych.

Ustawę zaproponowała radna miasta Julissa Ferreras-Copeland i lobbowała jej przyjęcie na długo przed głosowaniem. „One są równie niezbędne, jak papier toaletowy” mówiła Ferraras-Copeland.

Większość stanów USA uważa tampony i podpaski za „dobra luksusowe” i nakłada na nie odpowiedni podatek. Na początku tego roku w Internecie i poza nim wybuchło oburzenie i krytyka tego typu podatku nazywanego od tego czasu „podatkiem tamponowym”. Na ulicach wielu miast przeszły marsze protestujących kobiet.

W wywiadzie z vlogerką Ingrid Nilsen na YouTube, prezydent Obama skrytykował wysokie koszty produktów menstruacyjnych.”Nie mam pojęcia, dlaczego stany opodatkowują je jako towary luksusowe”, powiedział Obama. „Podejrzewam, że to prawo musieli wymyśleć mężczyźni.”

Miesiąc wcześniej Nowy Jork stał się 6 stanem, który zlikwidował podatek na kobiece produkty higieniczne. Brawo!

 

Tłumaczenie: Julia Maciocha

Korekta: Klaudia Głowacz

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Centrum 11.11 – oficjalna inauguracja

Choć jesteśmy tam od dobrych kilku miesięcy, to dopiero teraz była okazja, by zainaugurować działanie naszego Centrum 11.11, która odbyła się 11 listopada. Jednocześnie świętowałyśmy

Wystawa 💛💙 888 88 79 88💛💙

Tекст Українською знаходиться нижче  Fundacja Feminoteka we współpracy z organizacjami partnerskimi rusza w świat, by pokazać, jak ważny jest głos osób, które doświadczyły przemocy. Celem