Swobodny dostęp do środków higienicznych dla kobiet w Nowym Jorku!

Swobodny dostęp do środków higienicznych dla kobiet w Nowym Jorku!

Źródło tekstu i zdjęcia: Viral Women

tampon-1024

Nowy Jork uchwalił ustawę, która zapewnia swobodny dostęp do tamponów i podpasek w szkołach publicznych, schroniskach dla bezdomnych i więzieniach.

Mają one być dostępne w łazienkach 800 szkół publicznych co zapewnieni dostęp około 300 tysiącom studentek. Ustawa zapewni również do 2 milionów tamponów i 3,5 milionów podpasek rocznie dla 23 tysięcy kobiet przebywających w schroniskach dla bezdomnych.

Ustawę zaproponowała radna miasta Julissa Ferreras-Copeland i lobbowała jej przyjęcie na długo przed głosowaniem. “One są równie niezbędne, jak papier toaletowy” mówiła Ferraras-Copeland.

Większość stanów USA uważa tampony i podpaski za „dobra luksusowe” i nakłada na nie odpowiedni podatek. Na początku tego roku w Internecie i poza nim wybuchło oburzenie i krytyka tego typu podatku nazywanego od tego czasu “podatkiem tamponowym”. Na ulicach wielu miast przeszły marsze protestujących kobiet.

W wywiadzie z vlogerką Ingrid Nilsen na YouTube, prezydent Obama skrytykował wysokie koszty produktów menstruacyjnych.”Nie mam pojęcia, dlaczego stany opodatkowują je jako towary luksusowe”, powiedział Obama. “Podejrzewam, że to prawo musieli wymyśleć mężczyźni.”

Miesiąc wcześniej Nowy Jork stał się 6 stanem, który zlikwidował podatek na kobiece produkty higieniczne. Brawo!

 

Tłumaczenie: Julia Maciocha

Korekta: Klaudia Głowacz


Komentarz

  1. W szkołach nie ma studentek, tylko uczennice (prawdopodobnie błąd w tłumaczeniu słowa “students”), pisze się “wymyślić” a nie “wymyśleć” (to drugie to zupełnie inna forma tego czasownika, nie pasuje w tym zdaniu)… Bardzo cieszę się z tej zmiany, ale mimo wszystko chcialabym o niej czytać w przyzwoitym tłumaczeniu; publikowanie go w takiej formie jest trochę brakiem szacunku dla czytelniczek i czytelników

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *