TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Szczyt ONZ: Światowi liderzy zobowiązują się położyć kres dyskryminacji ze względu na płeć

W dwudziestą rocznicę IV Światowej konferencji w sprawie kobiet w Pekinie, liderzy z całego świata spotkali się w Nowym Jorku, aby przedyskutować konkretne i wymierne strategie mające na celu wyeliminowanie dyskryminacji kobiet.

PressRelease-GlobalLeadersMeeting-20150927-675x450-605x403Projekty zostały ogłoszone i ocenione przez ponad osiemdziesięciu światowych przywódców podczas weekendowego Spotkania światowych liderów ws. równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet: zobowiązanie do działania w ramach szczytu współorganizowanego przez ONZ i Chiny. Przedstawiciele krajów zobowiązali się do podjęcia indywidualnie dobranych, namacalnych i realistycznych kroków w kierunku wspierania równouprawnienia płci. Prezydent Malawi Arthur Mutharika ogłosił projekt stworzenia budżetu uwzględniającego i popierającego równouprawnienie płci; wykorzystanie kampanii HeForShe byłoby jedną ze strategii realizacji tego celu. Premier Afganistanu Abdullah Abdullah obiecał utrzymanie poziomu zaangażowania w ramach Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich przejawów dyskryminacji kobiet. Data szczytu zbiegła się z datą demonstracji, podczas których domagano się, uwolnienia dwudziestu kobiet więzionych w rożnych krajach (w tym w Chinach) z powodu feministycznych poglądów.

Najbardziej prominentni liderzy świata biorą osobistą odpowiedzialność za swoje zaangażowanie w pracę na rzecz równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet, powiedziała podsekretarz generalny i dyrektorka wykonawcza ONZ Kobiet Phumzile Mlambo-Ngcuka. Teraz świat spogląda na nich, by poprowadzili przełomowe akcje, które zapewnią i utrzymają realizację planu. Dzisiaj robimy pierwszy zdecydowany krok ku 25 września 2030r.

W marcu Fundacja Clintona opublikowała raport No ceiling pokazujący dane nt. aktywności kobiet i dziewczynek na całym świecie w ciągu 20 lat, które minęły od IV Światowej konferencji nt. kobiet w Pekinie, gdzie w Deklaracji i Platformie Działania sprawom kobiet i dziewczynek nadano status priorytu. W 14. przełomowym założeniu platformy zadeklarowano, że „Prawa kobiet są prawami człowieka”, dając podstawę rządom na całym świecie do wdrażania planów aktywizujących kobiety i dziewczynki. W wielu aspektach raport pokazał znaczna poprawę, np. drastyczny spadek wskaźnika śmiertelności okołoporodowej matek, ale ujawnił także ogromne luki, które muszą być zmniejszone, oraz postęp, który trzeba osiągnąć – na przykład tylko 22% parlamentarzystów na świecie to kobiety, a jedna na cztery dziewczynki wychodzi za mąż przed osiemnastymi urodzinami.

***

tłum. Agnieszka Wojtczyk

oryg. i źródło ilustracji – http://feminist.org/blog/index.php/2015/09/28/world-leaders-commit-to-ending-gender-discrimination-at-un-summit/

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to