TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Szkoła w Brighton wprowadza możliwość wyboru mundurku. Ma to pomóc transpłciowym uczniom i uczennicom

Brighton College wprowadza możliwość wyboru – każdy uczeń i uczennica będzie mieć możliwość wyboru, czy chce nosić spodnie czy spódnicę. Znoszony jest tym samym obowiązek noszenia spodni przez chłopców, a spódnic przez dziewczyny. Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim osobom transpłciowym, które będą mogły decydować, z którą płcią się identyfikują.

web-brighton-college-paRozwiązanie zostało wprowadzone na wniosek jednej z uczennic, która w towarzystwie rodziców zaprezentowała dyrektorowi swoją propozycję. Jest ona również pierwszą osobą, która skorzysta z prawa do noszenia „nietradycyjnego” wariantu mundurku.  Dyrektor szkoły, Richard Cairns, powiedział, że zadaniem szkoły jest sprawienie, aby uczniowie, którzy utożsamiają się z inna płcią niż ta, która jest zapisana w ich akcie urodzenia, czuli się w niej komfortowo.

Amy Arnell, uczennica szkoły, stwierdziła, że nie dziwi jej decyzja dyrektora, ponieważ „byłoby dziwne, gdybyśmy nie starali się czynić życia w szkole lepszym dla naszych kolegów i koleżanek”.
Niektóre szkoły w Wielkiej Brytanii umożliwiały noszenie przez uczniów transpłciowych strojów przeznaczonych dla płci, z którą się identyfikują. Brighton College idzie dalej, znosząc obowiązek noszenia przez przedstawicieli danej płci elementów stroju zarezerwowanych wyłącznie dla nich. Wprowadzone w XIX w. stroje męskie i żeńskie zostaną zamienione na dwa warianty – ze spodniami i ze spódnicą. Każdy uczeń i każda uczennica będzie mieć możliwość wyboru, który strój będzie zakładać.

***

tłum. i opr. Michał Żakowski

kor. P. Pokora

np. The Guardian, The Telegraph, Huffington Post, The Indepedent,

Udostępnij

Ostatnie wpisy