TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

TORUŃ. Debata „Gender, Kościół, Polityka”

gender-kosciol-polityka-mSłowo „gender” ostatnimi czasy zostało odmienione w debacie publicznej przez wszystkie możliwe przypadki, problematyka społecznego konstruowania płci wykroczyła daleko poza mury Akademii. Przestrzegano, z jednej strony przed niebezpieczeństwem radykalnego przeobrażenia naszej kultury, z drugiej strony podkreślano, że badania nad płcią są ugruntowane naukowo, są perspektywą walczącą z dyskryminacją i wykluczeniem.
W dyskusji wokół gender, niezwykle rzadko pojawiały się tematy dotykające codziennej rzeczywistości społecznej. Tematyka skoncentrowana wokół płciowości jest jednakże niezwykle ważna dla rzeczywistości społecznej, i to na kilku poziomach. Uczestników debaty:

Ks. Leszka Woronieckiego
Prof. Andrzeja Zybertowicza
Prof. Krystynę Szafraniec
Dr hab. Aleksandrę Derra

zapraszamy do dyskusji nad rodzicielstwem. Wychowanie dzieci nie jest czynnością indyferentną wobec panujących w społeczeństwie wzorów kulturowych oraz relacji władzy, a także – co najważniejsze z punktu widzenia interesującej nas problematyki – relacji pomiędzy płciami. Pytanie o dzietność jest jednocześnie pytaniem o politykę prorodzinną, która, w dobie niskiego przyrostu naturalnego naszego kraju przy jego postępującym starzeniu się, warto przedyskutować w przestrzeni publicznej.
W związku z tym chcielibyśmy zastanowić się na następującymi kwestiami:
• Jakie myślenie o płci jest zagrożeniem dla wartości konstytuujących naszą cywilizację a jakie jest próbą stworzenia bardziej sprawiedliwej wspólnoty społecznej?
• Co zyskujemy a co tracimy utrzymując status quo relacji płciowych; co zyskujemy, a co tracimy, gdy próbujemy je zmienić?
• Jakie relacje łączą problematykę płciowości z polityką prorodzinną?
• Jaka polityka prorodzinna jest w kontekście problemu dzietności polityką skuteczniejszą i bardziej sprawiedliwą – co możemy zrobić, żeby Polki i Polacy chcieli mieć dzieci?
• Jak można oddziaływać na politykę prorodzinną z perspektywy Kościoła, badaczek/badaczy feministycznych, teorii politycznych czy polityków

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Centrum 11.11 – oficjalna inauguracja

Choć jesteśmy tam od dobrych kilku miesięcy, to dopiero teraz była okazja, by zainaugurować działanie naszego Centrum 11.11. Świętowałyśmy równocześnie 17. urodziny Feminoteki, które obchodziłyśmy