TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

TRZECI WIEK: Przegląd filmów / Speed Dating 65+ / Warsztaty

TRZECI WIEK: PRZEGLĄD FILMÓW / SPEED DATING 65+ / WARSZTATY

plakat

Gdzie: Warszawa
Kiedy: 15, 16, 19, 22, 23 października 2016.
Wstęp wolny.

Wydarzenie na FB: https://web.facebook.com/events/1794480250773484/
Więcej informacji na stronie: https://warszawajestkobieta.wordpress.com/

Organizator: Fundacja Warszawa jest kobietą.
Partnerzy: Kino za Rogiem Jack’s Ciemna, Instytut Cervantesa, „Sad” – Ośrodek Terapii Gestalt. Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.

 

Przegląd filmowy o patrzeniu prawdzie w oczy i dyskretnych urokach starości (USA, Norwegia, Hiszpania, Polska), warsztaty rozwojowe (co sprawia, że czujemy się młodo albo staro?), spotkania z artystami i ekspertami (prof. Barbara Szatr-Jaworska, Sylwia Chutnik, Wirginia Szmyt – Dj Vika i inni) burza mózgów pt. „Słownika seniora” i zabawa w Speed Dating 65+ to atrakcje jakie dla warszawiaków obu płci i w różnym wieku, przygotowała Fundacja Warszawa jest kobietą.

Hasłem przewodnim projektu „Trzeci wiek” jest pytanie – seniorka czyli kto? Właściwa odpowiedź jest jedna „Ja” – ja teraz, albo w przyszłości, za 10, 20, 30 lat. To jak będziemy się czuć na starość, zależy od tego, jaki dziś mamy stosunek do ludzi starszych i starości.

W Polsce prawie nieznany jest termin ageizm. Nieznany, nie znaczy „nieobecny”. Dyskryminacja ze względu na wiek widoczna jest na każdym kroku, na ulicy i w domu. Celem projektu „Trzeci wiek” jest uświadomienie sobie, że starości można się po prostu nauczyć, tak jak w dzieciństwie uczyliśmy się chodzenia i mówienia. Trzeba pozwolić jej współbrzmieć w przestrzeni prywatnej i publicznej. To „inny świat”− świat innych potrzeb, pragnień, możliwości i jednocześnie to „nasz świat” − świat naszych (obecnych, przyszłych) potrzeb, pragnień i możliwości.

Kinga Sochacka, Fundacja Warszawa jest kobietą: „Nasz projekt adresujemy do ludzi w różnym wieku – seniorów, osób opiekujących się starszymi ludźmi (rodzicami, dziadkami), do wszystkich tych, którym temat „starości” jest bliski, którzy się boją starości i nie wiedzą jak się z nią oswoić. W krajach anglosaskich funkcjonuje pojęcie „successful aging”, przez które należy rozumieć aktywność mającą na celu uniknięcie chorób i niepełnosprawności, dążenie do utrzymania wysokiej sprawności fizycznej i poznawczej oraz zaangażowania w życie społeczne i kulturalne. Jako Fundacja chcemy promować ideę „successful aging” w Polsce. Zapraszamy kobiety i mężczyzn, młodych i starych, do Kina za rogiem i udziału w warsztatach i zabawie Speed dating 65+.”

wrinkles_posterOPT_POSTER_thumb1080x1514TAOL_11x17 REV Polish Text 1

 

PRZEGLĄD FILMOWY
15.10 (sob.), Kino za rogiem Jack’s Cinema (ul. Bracka 18)

13.00-14.00 THE ELDERS – DOKUMENT O PEŁNOLETNICH, reż. Nathaniel Hansen (dok., USA, 2014, 50 min.). Seria wywiadów ze starszymi osobami dotycząca najważniejszych życiowych doświadczeń. Autor filmu prowokuje do refleksji na temat wspólnego nam wszystkim doświadczenia jakim jest człowieczeństwo.

14.30-15.00 LETS FACE IT – KOBIETY ODKRYWAJĄ SWOJE STARZEJĄCE SIĘ TWARZE, reż. Wendy Oser, Joan Levinson, Beverly Spencer (dok., USA, 26 min.). „Let’s face it” czyli spójrzmy prawdzie w oczy, to intymny portret kilku kobiet w wieku od 40 do 60 lat. Starość nie tylko zmienia nasze ciało, ale przede wszystkim zmienia nasz do niego stosunek – to w jaki sposób postrzegamy siebie i ludzi wokół nas. Z czym najtrudniej się pogodzić?

15.00-16.30 UWAGA STAROŚĆ! – spotkanie. Gość: Danuta Parlak – psycholog, członkini Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Jak się starzeć? Jak radzić sobie ze starością własną i bliskich (rodziców, dziadków)? Jak z wiekiem zmieniają się potrzeby i wyobrażenia? Jak pogodzić się z tym co nieuchronne?

17.00-18.30 ARRUGAS – DYSKRETNE UROKI STAROŚCI, reż. Ignacio Ferreras (Hiszpania, 2011, 90 min.). Film animowany oparty na komiksie Paco Roca „Arrugas” czyli „Zmarszczki”. Emerytowany dyrektor banku zostaje oddany do domu opieki. Czy przyjaźń ze „starym wyjadaczem”- sprytnym i cynicznym Miguelem ocali bohatera? Ciepła i pełna humoru historia o trudnej codzienności mieszkańców domów starców.
16.10 (niedz.), Kino za rogiem Jack’s Cinema (ul. Bracka 18)

12.00-13.30 OPTYMISTKI, reż. Gunhild Magnor (dok., Norwegia, 2015, 80 min.). Historia niezwykłej drużyny siatkarskiej kobiet, w wieku od 66 do 98 lat, planujących rozegrać mecz swojego życia. Towarzyszymy bohaterkom podczas treningów – na boisku i w trakcie szydełkowania. Czy to możliwe, że zmierzą się z drużyną szwedzkich przystojniaków?!

13.45-14.30 A GDYBY TAK SIĘ STAŁO, reż. Marcel Łoziński (dok., Polska, 2007, 38 min). Osiemnastoletni chłopak wraca do parku, gdzie 12 lat wcześniej spotkanym staruszkom zadawał pytania na temat życia, śmierci, miłości, samotności. Dokument Marcela Łozińskiego był w 2008 roku jednym z ośmiu najlepszych światowych dokumentów ubiegających się o nominację do Oscara.

15.00-16.30 SŁOWNIK SENIORA – spotkanie. Prowadzenie: Katarzyna Bratkowska. Goście: prof. Barbara Szatur-Jaworska, Sylwia Chutnik, Wirginia Szmyt (Dj Vika). Mówiąc „seniorka” kogo mamy na myśli? Najstarszą wiekiem członkinię rodu, czy aktywną emerytkę? Jakie kryterium przesądza o tym, że stajemy się seniorem, seniorką? Jak nazywać starość? Jaka jest alternatywa dla deprecjonujących starość zwrotów („stara baba”, „dom starców”). W krajach anglosaskich dzieli się seniorów na trzy grupy: „young-old”, „middle-old”, „old-old”, a w Polsce? Jeśli „młodość musi się wyszaleć” to co musi staroć? Jak rozmawiać o starości?

17.00 – 18.30 – POLSKA PREMIERA! THE AGE OF LOVE, reż. Steven Loring, (dok., USA, 2014, 78 min). Dokument opowiada o grupie seniorów (70 +), mieszkających w Rochester w stanie NY, którzy zapisali się na pierwszą w swoim rodzaju imprezę speed dating wyłącznie dla 70-90-latków. Wzruszająca opowieść o tym jak zmieniają się z wiekiem pragnienia i wyobrażenia na temat miłości, jak te pragnienia i wyobrażenia są weryfikowane przez życie, i o tym, że na bliskość i miłość nigdy nie jest za późno! Popularność filmu przyczyniła się do promocji imprez speed dating dla osób 70+ w wielu amerykańskich miastach

SPEED DATING 65+
19.10.2016 (śr.), 12.00-16.00, BAR & RESTAURANT JACK’S CINEMA (Bracka 18)
Speed dating oznacza „szybkie randki”. Tak naprawdę to wcale nie są “randki” tylko spotkanie, które daje sposobność poznania nowych ludzi. Speed dating 65+ należy potraktować jako zachetę do wyjścia z domu i dobrej zabawy. Pomysł zawdzięczamy Stevenowi Loringowi, reżyserowi filmu „The Age of Love”, który zostanie pokazany w ramach przeglądu filmów 16 października. Zapisy do 15 października pod adresem mailowym: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 537 994 614.
Więcej informacji: https://warszawajestkobieta.wordpress.com.

WARSZTATY ROZWOJOWE
Warsztaty bezpłatne. Zapisy: [email protected]. W tytule należy wpisać nazwę warsztatu oraz swój nr telefonu. W każdym warsztacie może wziąć udział max. 12 osób.

22.10 (sob.), 10.00-14.00, Praga, ul. Białostocka. Warsztat: MARZENIA WIEKU NIE MAJĄ.
Marzenia i potrzeby nie mają wieku i towarzyszą nam przez całe życie. Zdarza się że dorosłe osoby mówią – „ja już nie mam marzeń” – ale to zazwyczaj nie prawda. Stwórz z naszą pomocą mapę marzeń. Bez względu na Twój wiek, płeć, stan zdrowia zawsze jest coś dobrego, co możesz dla siebie zrobić. Coś co może się spełnić! Prowadzenie: Anna Nicyfor-Stoykov – ukończyła szkołę Trenerów i Psychoterapeutów oraz Szkołę Pracy z Ciałem w Instytucie Terapii Gestalt. Od wielu lat prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych. Współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii Gestalt “Sady”.

23. 10 (niedz.) 10.15-14.15, Bielany, „Sady” – Ośrodek Terapii Gestalt (ul. Rydla). Warsztat: STAROŚĆ I MŁODOŚĆ W JEDNYM CIELE.
Co sprawia, że czujemy się staro lub młodo? Jak przekładają się nasze myśli na nasze samopoczucie i wygląd? Czy akceptujemy zmiany? Przyjrzyjmy się sygnałom wysyłanym do nas przez nasze ciało i nauczymy się reagować na nie. Trzeba zabrać ze sobą: lusterko, fotografię swoich rodziców, dziadków w obecnym wieku uczestnika, wygodne ubranie, ciekawości siebie. Prowadzenie: Elżbieta Byzdra – Rafa – ukończyła Szkołę Counsellingu Gestalt we współpracy z Associazione Italiana di Counselling. Prowadzi terapię indywidualną dla dorosłych i młodzieży, warsztaty interpersonalne i rozwojowe. Mieszka w Krakowie.

23. 10 (niedz.) 15.00-19.00 Bielany, „Sady” – Ośrodek Terapii Gestalt (ul. Rydla). Warsztat: POKOCHAĆ SIEBIE.
Akceptować siebie w pełni to mieć zgodę na swoje błędy, trudności i zmiany zachodzące w ciele – jego autentyczność i niepowtarzalność. W czasie warsztatu przyjrzymy się różnym aspektom i poziomom samoakceptacji, spróbujemy dotrzeć do źródeł przekonań na własny temat, zobaczymy, które z nich nam służą, a które szkodzą. Trzeba zabrać wygodne ubranie i ciekawość siebie. Wewnętrzny krytyk dostaje bilet w jedną stronę. Prowadzenie: Elżbieta Byzdra – Rafa.

 

 

 
KONTAKT DLA MEDIÓW: [email protected]
Kinga Sochacka, Fundacja Warszawa jest kobietą, tel. 537 994 614
Agnieszka Rosłońska, Fundacja Warszawa jest kobietą, tel. 517 013 711
Więcej: https://warszawajestkobieta.wordpress.com/

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to