Tекст Українською знаходиться нижче
Fundacja Feminoteka we współpracy z organizacjami partnerskimi rusza w świat, by pokazać, jak ważny jest głos osób, które doświadczyły przemocy.
Celem jest zachęcenie Ukrainek do korzystania z numeru zaufania 888 88 79 88
, który jest dla nich dostępny codziennie w godzinach 14.00 – 17.00
Eksponatem naszej wystawy jest telefon zaufania fundacji Feminoteka, przeznaczony dla Ukrainek, które doświadczyły przemocy.
Będzie też można zobaczyć zdjęcia Yulki Krivich oraz – dzięki tekstom Sylwi Chutnik, Agaty Napiórskiej oraz Agnieszki Szpili, opracowanym na podstawie prawdziwych historii kobiet, które zgłaszają się do fundacji – dowiedzieć się, na czym polega pomoc Feminoteki.
Eksponat specjalnie zaprojektowany przez Pana Generatora ma zachęcić Ukrainki do skorzystania z pomocy fundacji.
💛💙888 88 79 88 💛💙 Podnieś słuchawkę i posłuchaj prawdziwych historii kobiet, którym pomogła Feminoteka, opisanych przez Sylwię Chutnik, Agatę Napiórską i Agnieszkę Szpilę, przeczytanych przez Jaśminę Polak, Olenę Turbal, Lubawę Griesznową, Katerynę Motrycz, Olenę Borozenets oraz Marię Pastuszok.
Będzie też można zobaczyć zdjęcia Yulki Krivich
MIEJSCOWOŚCI, KTÓRE ODWIEDZA NASZA WYSTAWA:
- SŁUPSK: 2-7.12.2022
SCOPiES – Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej
ul. Niedziałkowskiego 6, 76-200 Słupsk
godz otwarcia – 7.30-18.00 od poniedziałku do piątku
Współorganizatorki: Kobiecy Słupsk
Partnerzy: Rada Kobiet, Miasto Słupsk, Soroptymistki Słupsk, Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Stowarzyszenie im. Krzysztofa Komedy
SZCZECINEK: 24-28.11.2022wystawa już się odbyła
Foyer kina „Wolność”
ul. Kard. S. Wyszyńskiego 65
w godzinach: 16.30 – 21.00
Link do wydarzenia na Facebooku
Współorganizatroki: Grupa nieformalna Nazywam się Miliard/One Billion Rising SZCZECINEK
Partnerzy: Zespół Interdyscyplinarny ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Szczecinku, Fundusz Tratwa SzczecinekGrupa nieformalna Feminited, Miasto Szczecinek, Akademia Znajomych
ZIELONA GÓRA 15-22.11.2022wystawa już się odbyła
Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet BABA
ul. Stary Rynek 17
w godzinach: 9.00-16.00
Organizatorka: Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet BABA

„W tym miejscu odbywa się właśnie spotkanie. Spotkanie, które nawołuje do wyjścia z cienia i lęku oraz stanowi przestrzeń do wypowiedzenia tego, co dzieje się w życiu wielu kobiet, a o czym nie mamy przyzwolenia mówić.
Gdy usłyszałam, że to spotkanie skierowane jest do Ukrainek, które uciekły w związku z trwającą wojną, założyłam że będziemy dotykać kwestii militarnego gwałtu jednego państwa na drugim. Po przeczytaniu historii kobiet okazuje się, że ta wojna odbywa się już w domu, a agresja rosyjska stała się w wielu przypadkach impulsem do tego, aby uciec od rodzinnego ogniska – źródła przemocy, poniżenia i cierpienia. To, co wypływa z tych ran, jest tym, co dzieje się wszędzie, bez względu na geograficzną lokalizację, system polityczny czy klasę społeczną.
Jednak tutaj podczas naszego spotkania nie będę pisać o kulturze gwałtu, ale o tym, że są instytucje, które pomagają i są miejsca pomocy, które istnieją po to, aby systemowo oraz długoterminowo wspierać i słuchać.
Ta wystawa i numer telefonu jest o mówieniu oraz byciu słyszaną. O tym, że trzeba mówić w rzeczywistości, w której wciąż trwa walka o to, komu zostanie przydzielone prawo do mówienia i komu da się wiarę. Milczenie i poczucie winy są największymi wrogami, którym jednak nie można się poddać. Nasze słowa są najlepszą bronią i jednocześnie opatrunkiem.
Jesteśmy w bezpiecznej przestrzeni. Jesteśmy po to, aby pozwolić mówić i aby usłyszeć.„
Tak o wystawie napisała Agnieszka Mazur, artystka, badaczka materiałów i designu, obecnie mieszkająca pomiędzy Holandią a Polską.
Serdecznie zapraszamy!
Pomysł na realizację kampanii informacyjnej w formie wystawy telefonu pomocowego zawdzięczamy Agencji Feeders.
Wystawa ruszyła w tournée po Polsce dzięki wsparciu finansowemu:
————UA
Виставка 888 88 79 88
Фонд Фемінотека вирушає в світ, щоб показати, наскільки важливим є голос осіб, які зазнали насилля та яку допомогу жінки, що зазнають насилля, можуть отримати.
Експонатом нашої виставки є телефон довіри фонду Фемінотека, призначений для Українок, які зазнали насилля.
Також, можна буде побачити фотографії Юлії Кривич та – завдяки текстам Сильвії Хутнік, Агати Напьорської та Агнешки Шпілі, розробленим на основі реальних жінок, які звертаються до фонду – дізнайтися, в чому полягає допомога Фемінотеки.
Експозиція, спеціально розроблена паном Генератором, має заохотити українських жінок до користування допомогою фонду.
Здійми слухавку, послухай реальні історії описані Сильвією Хутнік,
Агатою Напюрською та Агнєшкою Шпілею і прочитані Яшміною Поляк, Оленою Турбал, Любавою Грєшновою, Катериною Мотрич, Оленою Борозенець та Марією Пастушок.
Виставку створили: Юлія Кривич, пан Генератор, Сільвія Чутнік, Агнешка Шпіла, Агата Напьорська, Ілона Маруга, Яшміна Полак, Олена Турбал, Любава Грішнова, Катерина Мотрич, Марія Пастушок, Олена Борозенець.