TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 17:00

Wystawa 💛💙 888 88 79 88💛💙

Fundacja Feminoteka we współpracy z agencją Feeders rusza w świat, by pokazać, jak ważny jest głos osób, które doświadczyły przemocy i pokazuje, jakiej pomocy udziela kobietom doświadczającym przemocy.

Wystawa 💛💙888 88 79 88 💛💙 zaczyna swoje tournée już 11 sierpnia o godzinie 18.00 w Galerii Czwartek w Warszawie.

Eksponat naszej wystawy jest nietypowy i niezwykły. To numer telefonu pomocowego, pod który mogą zadzwonić Ukrainki, które doświadczyły przemocy – w Ukrainie (przed wojną, czy już po jej wybuchu), w trakcie ucieczki, czy tez w Polsce.

💛💙888 88 79 88 💛💙  ten wyjątkowy eksponat został zaprojektowany przez Pana Generatora. Podnieś słuchawkę i posłuchaj prawdziwych historii kobiet, którym pomogła Feminoteka, opisanych przez Sylwię Chutnik, Agatę Napiórską i Agnieszkę Szpilę, przeczytanych przez Jaśminę Polak, Olenę Turbal, Lubawę Griesznową, Katerynę Motrycz, Olenę Borozenets oraz Marię Pastuszok.

Będzie też można zobaczyć zdjęcia Yulki Krivich.

„W tym miejscu odbywa się właśnie spotkanie. Spotkanie, które nawołuje do wyjścia z cienia i lęku oraz stanowi przestrzeń do wypowiedzenia tego, co dzieje się w życiu wielu kobiet, a o czym nie mamy przyzwolenia mówić.

Gdy usłyszałam, że to spotkanie skierowane jest do Ukrainek, które uciekły w związku z trwającą wojną, założyłam że będziemy dotykać kwestii militarnego gwałtu jednego państwa na drugim. Po przeczytaniu historii kobiet okazuje się, że ta wojna odbywa się już w domu, a agresja rosyjska stała się w wielu przypadkach impulsem do tego, aby uciec od rodzinnego ogniska – źródła przemocy, poniżenia i cierpienia. To, co wypływa z tych ran, jest tym, co dzieje się wszędzie, bez względu na geograficzną lokalizację, system polityczny czy klasę społeczną.

Jednak tutaj podczas naszego spotkania nie będę pisać o kulturze gwałtu, ale o tym, że są instytucje, które pomagają i są miejsca pomocy, które istnieją po to, aby systemowo oraz długoterminowo wspierać i słuchać.

Ta wystawa i numer telefonu jest o mówieniu oraz byciu słyszaną. O tym, że trzeba mówić w rzeczywistości, w której wciąż trwa walka o to, komu zostanie przydzielone prawo do mówienia i komu da się wiarę. Milczenie i poczucie winy są największymi wrogami, którym jednak nie można się poddać. Nasze słowa są najlepszą bronią i jednocześnie opatrunkiem.

Jesteśmy w bezpiecznej przestrzeni. Jesteśmy po to, aby pozwolić mówić i aby usłyszeć.

Tak o wystawie napisała Agnieszka Mazur, artystka, badaczka materiałów i designu, obecnie mieszkająca pomiędzy Holandią a Polską.

Wystawa będzie otwarta codziennie, do 18 sierpnia, między 14.00 a 17.00, czyli w godzinach pracy telefonu zaufania Feminoteki. Jej celem jest zachęcenie Ukrainek do korzystania z numeru 💛💙888 88 79 88 💛💙. To pierwsza taka wystawa w dłuższym cyklu. Planowane są także wernisaże w Trójmieście, Toruniu, Poznaniu, Krakowie, a nawet – w Berlinie czy Paryżu.

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa czynna od 12.08 do 18.08, w godzinach 14.00-17.00

Galeria Czwartek, Marszałkowska 27/35 lok.3, Warszawa

Wydarzenie na Facebooku

Udostępnij

Ostatnie wpisy