TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

5 lat za stosowanie wiarygodnej groźby użycia przemocy wobec członków rodziny

Koronna Służba Prokuratorska, brytyjski odpowiednik prokuratury, otrzymała nowy instrument przeciwdziałania przemocy. Osoby, którym udowodnione zostanie stosowanie gróźb wobec członków rodziny – nawet jeżeli nie doszło do fizycznej przemocy – mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Za stosowanie gróźb grozi nawet do pięciu lat więzienia. Rozwiązanie zostało wprowadzone w odpowiedzi na postulaty organizacji zajmujących się wspieraniem osób doświadczających przemocy.

Raport organizacji Citizens Advice ujawnił, że z 5,400 przypadków przemocy w rodzinie którymi zajmowali się w ubiegłym roku, 3 tysiące dotyczyło przemocy psychicznej, a 900 przypadków przemocy ekonomicznej. Nowe rozwiązanie umożliwi postawienie zarzutów osobom stosującym groźby lub poniżającym członków swojej rodziny. Do zachowań przemocowych odnotowanych przez fundację zalicza się m.in. ograniczanie kontaktów ze znajomymi partnerki lub partnera, kontrolowanie treści umieszczanych w mediach społecznościowych, inwigilowanie przy użyciu aplikacji w urządzeniach mobilnych czy żądanie od partnerki lub partnera zakładania konkretnego ubrania. Nowe przestępstwo – zachowanie mające na celu kontrolę lub represję – zdefiniowano jako „przynajmniej dwukrotne skierowanie wobec danej osoby groźby, która wzbudziła u niej strach lub spowodowała niepokój i wpłynęła na jej codzienne zachowanie”.

***

opr. i tłum. Michał Żakowski
np. The Guardian

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to