TELEFON DLA KOBIET DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Телефон для жінок, які зазнають насильства

CZYNNY PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK
OD 11.00 DO 19.00

Активний з понеділка по п’ятницю з 14:00 до 19:00

Szukaj
Close this search box.

Debata „Polityka społeczna w czasach kryzysu

Fundacja ICRA i Fundacja im. F. Eberta zapraszają na dziewiąte seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej: „Polityka społeczna w czasach kryzysu”. Czas: 16 maja 2013, godzina 18.00. Miejsce: biuro Fundacji im. Friedricha Eberta, ul. Podwale 11, Warszawa, sala seminaryjna.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o wysłanie zgłoszenia do 15 maja na adres [email protected]

Panelistki i panelista:

Dr Zofia Łapniewska, Uniwersytet Humboldta, Berlin

Dr Michał Polakowski, Fundacja ICRA

Dr Dorota Szelewa, Fundacja ICRA, Instytut Polityki Społecznej UW

Kryzys gospodarczy, którego efekty zaczęły być widoczne od 2008 roku, silnie wpłynął na systemy polityki społecznej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Wpływ kryzysu ujawnia się nie tylko w planach ograniczania wydatków, lecz również w nasileniu dyskursu podkreślającego długoterminową niestabilność systemów zabezpieczenia społecznego. Dlatego właśnie polityka społeczna jest dla wielu polityków i ekspertów obszarem, w którym należy szukać oszczędności. Paradoksalnie, przywołują oni strategie, które w przeszłości okazały się nieskuteczne.

Co więcej, wyniki badań porównawczych wskazują na nierównomierne rozłożenie efektów kryzysu pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi. Zauważalne jest istotne zróżnicowanie tego wpływu ze względu na wiek, płeć, ale również wykształcenie, przynależność do konkretnej grupy zawodowej czy etnicznej.

W kontekście powyższych kwestii, pragniemy podczas seminarium poddać dyskusji następujące zagadnienia:

Jak objawiają się społeczne efekty kryzysu w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej?

Kim są osoby szczególnie silnie dotknięte kryzysem?

Czy wyróżnić można wspólne mechanizmy wpływu kryzysu gospodarczego?

Jakie będą długookresowe skutki polityki cięć socjalnych?

Za pomocą jakich działań polityka społeczna może przyczynić się do złagodzenia efektów kryzysu gospodarczego wśród obywateli?

Czy odpowiednio zaprojektowane i wdrażane programy polityki społecznej mogą pozytywnie wpływać na system gospodarczy? Jeśli tak, to jakie są warunki, które mogą sprzyjać tym działaniom?

Czy zauważalne są działania eksperckie i polityczne, które odróżniają się od propozycji głównego nurtu?

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych związkami między polityką społeczną a polityką gospodarczą. Uczestniczkom i uczestnikom spotkania rozesłany zostanie krótki tekst wprowadzający.

Udostępnij

Ostatnie wpisy

Nie obwiniaj! Wspieraj

Dlaczego się tak ubrałaś? Dlaczego wracałaś sama? Dlaczego piłaś alkohol? Dlaczego nikomu nie powiedziałaś? Czemu się nie broniłaś? Chcesz mu zniszczyć życie? Te pytania to