• Polski
  • Українська
  • Wesprzyj nas
    bezpieczne wyjście

    888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00

    888 88 33 88
    Telefon przeciwprzemocowy
    bezpieczne wyjście

    Jakie są reakcje na przemoc seksualną i jak sobie radzić z traumą?

    reakcje na przemoc seksualną i jak sobie radzić z traumą

    Przemoc seksualna to doświadczenie, które uderza w naszą intymność i poczucie kontroli nad tym, co się z nami dzieje. To, jak na nie zareagujemy, zależy od bardzo wielu czynników. Psychotraumatolożka Katarzyna Nowakowska wyjaśnia, jakie reakcje, emocje i zachowania mogą się pojawić po traumie oraz jakie metody mogą wspierać nasze zdrowienie.

    Co może się dziać z osobą po gwałcie?

    Podczas zdarzenia możemy zareagować paraliżem, być zdezorientowane, tracić przejściowo świadomość czy czuć, że nie uczestniczymy w zdarzeniu, tylko obserwujemy je z boku.

    Po samym zdarzeniu może nam towarzyszyć poczucie winy albo wstydu z powodu tego co się zdarzyło. Warto pamiętać, że to objaw potraumatyczny i że   poczucie winy nie oznacza, że faktycznie zrobiłyśmy coś niewłaściwego, a uczucie wstydu nie oznacza, że mamy się czego wstydzić. Zupełnie normalne jest też, że nie pamiętamy części lub całości zdarzenia traumatycznego.

    Zdrowienie po przemocy seksualnej

    Warto wiedzieć, że bardzo często osoby po traumatycznym doświadczeniu spontanicznie dochodzą do siebie. Ale nie martwmy się, jeżeli objawy potraumatyczne nie cofnęły się samorzutnie. Terapie traumy są bardzo skuteczne i trwają  zazwyczaj od 8 do 15 spotkań. Jak pokazują badania naukowe, w psychoterapii traumy, sprawdzą się terapie z grupy poznawczo-behawioralnej, na przykład przedłużona ekspozycja albo terapia przetwarzania poznawczego, a ponadto terapia EMDR. Pozostałe terapie mają charakter pomocniczy.  Jeżeli objawy potraumatyczne utrzymują się powyżej 3 miesięcy w niezmienionym natężeniu,  warto poszukać wsparcia psychotraumatologicznego.

    Obejrzyj nagranie, by dowiedzieć się, jakie inne zachowania, emocje i myśli mogą się pojawić u osób z doświadczeniem przemocy seksualnej.

    Materiał powstał w ramach projektu „To nie Twoja wina! Stop przemocy wobec kobiet” współfinansowanego ze środków m. st. Warszawy.

    projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa

    Wsparcie Feminoteki

    Feminoteka zapewnia bezpłatną, poufną, specjalistyczną pomoc dla kobiet, które doświadczyły gwałtu lub innej formy przemocy w dowolnym momencie swojego życia. Nasza infolinia działa pod nr 888 88 33 88 w godz. 11:00-19:00 w dni powszednie. Możesz też napisać e-mail na adres [email protected].

    Przy telefonie dyżurują kobiety – ekspertki z zakresu przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie – po specjalnych szkoleniach i kursach. Udzielą wszelkiej pomocy i potrzebnego wsparcia. Umówią, jeśli będzie taka potrzeba – na poradę prawną i/lub psychologiczną.

    Bądź z nami na
    bieżąco!

    Zapisz się do newslettera!

    Fundacja Feminoteka
    03-982 Warszawa
    ul. Konrada Guderskiego 3/96

    695 223 184
    [email protected]

    KRS 0000242885
    NIP: 521-33-699-15
    REGON: 140308264

    ING BSK S.A.
    68 1050 1038 1000 0022 9768 3522

    © Copyright 2023 Fundacja Feminoteka | Powered by tdy.pl