Jak przebiega proces zbierania dowodów?
W pierwszej kolejności lekarz jest zobowiązany udzielić osobie poszkodowanej pomocy medycznej, niemniej czynności te powinny, w miarę możliwości, zostać przeprowadzone z uwzględnieniem potrzeby zabezpieczenia śladów do dalszego postępowania dowodowego.
Badanie lekarskie obejmuje:
- Wywiad
- Oględziny ciała w celu ujawnienia obrażeń, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wskazanych przez osobę pokrzywdzoną
- Zabezpieczenie śladów biologicznych.
Obrażenia ciała, ich liczba, rozległość i intensywność zależą nie tylko od stopnia przemocy użytej przez napastnika, ale również od oporu, jaki stawiała osoba pokrzywdzona. W niektórych przypadkach (np. utrata świadomości), obrażenia te mogą być niewidoczne lub słabo widoczne. Z tego względu szczególną uwagę należy zwrócić na okolice narządów płciowych, wewnętrznej strony ud oraz okolic odbytu. Wszystkie ujawnione na ciele osoby poszkodowanej obrażenia należy dokładnie opisać zarówno w dokumentacji medycznej, jak i sprawozdaniu z badania osoby pokrzywdzonej, które jest elementem pakietu kryminalistycznego. W sprawozdaniu również podaje się lokalizację obrażeń, zaznaczając je na schemacie sylwetki ludzkiej.
Jeżeli osoba poszkodowana wyrazi zgodę, można wykonać dokumentację fotograficzną i włączyć ją do dokumentacji medycznej. Sfotografowanie obrażeń należy odnotować w sprawozdaniu z badania. Zdjęcia należy wykonać specjalnie do tego przeznaczonym aparatem – nie telefonem.
W wywiadzie lekarskim należy uwzględnić pytania o okoliczności zdarzenia i szczegóły wykorzystania seksualnego, istotne dla zbierania dowodów, jak również pytania o czynności po zdarzeniu np. zabiegi higieniczne, zmianę odzieży itp. oraz ostatni dobrowolny kontakt seksualny
Zabezpieczenie materiału biologicznego do dalszych badań nie powinno ograniczać się jedynie do pobrania wymazów z naturalnych otworów ciała (pochwa, jama ustna, odbyt), ale powinno obejmować powierzchnie ciała, które mogły być intensywnie dotykane przez napastnika np. piersi, nadgarstki, włosy lub miejsca, na których może znajdować się ślina np. szyja, uszy, piersi. Jeżeli osoba pokrzywdzona była przytomna w trakcie zdarzenia, w wytypowaniu takich miejsc powinien pomóc szczegółowy wywiad lekarski. W sytuacji, kiedy była nieprzytomna, ważne będą dokładne oględziny ciała, w trakcie których można ujawnić np. ślady ugryzień. Dobrą praktyką jest zabezpieczanie jak największej liczby potencjalnych śladów biologicznych, aby zmaksymalizować szansę znalezienia DNA sprawcy.