Jak należy postępować medycznie z osobą pokrzywdzoną przemocą seksualnej? Jakie standardy i wytyczne obowiązują lekarzy i lekarki? Polecamy artykuł dr Rafała Zadykowicza.
888 88 33 88 Telefon przeciwprzemocowy pn.-pt. 11:00-19:00
Jak należy postępować medycznie z osobą pokrzywdzoną przemocą seksualnej? Jakie standardy i wytyczne obowiązują lekarzy i lekarki? Polecamy artykuł dr Rafała Zadykowicza.
Autorstwo: dr Rafał Zadykowicz – specjalista ginekologii i położnictwa, starszy asystent w Klinice Położnictwa, Perinatologii i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dr Zadykowicz jest ekspertem i praktykiem w kwestii europejskich standardów opieki – doświadczenie zdobywał na licznym stypendiach zagranicznych i od lat angażuje się w branżowe stowarzyszenia ENTOG i ENTOG Polska. Jest konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia i członkiem komitetów naukowych European Board & College of Obstetrics and Gynaecology (EBCOG), The International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO) .
Spis treści
W sytuacji, gdy osoba pokrzywdzona doznała obrażeń zagrażających życiu, wymaga pilnej interwencji medycznej lub jest w ciężkim stanie, należy niezwłocznie udzielić jej koniecznej pomocy medycznej lub skierować do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), izby przyjęć, bądź przyjąć bezpośrednio do szpitala.
W tym miejscu należy również poruszyć kwestię obowiązku wzywania policji: jeżeli osoba pokrzywdzona chce zgłosić zdarzenie i zabezpieczyć dowody, lekarz powinien wesprzeć ją w wezwaniu policji. Jeśli jednak osoba ta nie wyraża zgody na kontakt ze służbami, lekarz nie ma obowiązku powiadamiania policji i może kontynuować opiekę zgodnie z poniższymi krokami medycznymi (poza kwalifikowanym typem zgwałceń m.in. ze szczególnym okrucieństwem, z użyciem niebezpiecznego przedmiotu, zbiorowych, kazirodczych, wobec małoletnich i osób w ciąży).
W pozostałych przypadkach zaleca się postępowanie według 6 kroków opieki:
Zgodnie z Procedurą postępowania policji i placówki medycznej z ofiarą przemocy seksualnej (dalej: Procedura) badanie przeprowadza lekarz (ze wskazaniem na lekarza ginekologa lub lekarza chirurga, w zależności od tego, co jest odpowiednie i możliwe). Badanie powinno odbyć się w obecności osoby asystującej – innego lekarza, pielęgniarki lub położnej.
Przy osobach poniżej 16 roku życia podczas badania powinien być obecny rodzic lub opiekun prawny, który wyraża zgodę na badanie lekarskie. W przypadku osób w wieku 16-17 lat, przed ukończeniem pełnoletności, zgodę na badanie lekarskie wyraża zarówno rodzic bądź opiekun prawny, jak i osoba pokrzywdzona.
Osoba pokrzywdzona ma prawo do obecności wskazanej przez siebie zaufanej osoby dorosłej.
Osoba pokrzywdzona może zdecydować o preferowanej płci osoby ją badającej. Jeżeli nie ma możliwości, aby badanie zostało przeprowadzone przez osobę preferowanej płci należy ten fakt pokrzywdzonej wyjaśnić i zapytać, czy zgadza się na badanie przez osobę dostępną lub przedyskutować alternatywne rozwiązania (np. przekierowanie do innej placówki).
Brak ubezpieczenia medycznego nie powinien powstrzymywać od szukania pomocy medycznej w sytuacjach nagłych. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, każda osoba, niezależnie od statusu ubezpieczenia, ma prawo do dostępu do natychmiastowej pomocy medycznej w stanach nagłych, gdy zagrożone jest jej zdrowie lub życie – dotyczy to również osób doświadczonych przemocą seksualną. W takich przypadkach świadczeniodawca (np. szpital) ma obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy.
W przypadku leków (np. leczenie przeciwbólowe, profilaktyka infekcji przenoszonych drogą płciową, antykoncepcja awaryjna) dostępnych w zasobach placówki medycznej, osoba nieposiadająca ubezpieczenia zdrowotnego otrzymuje je również nieodpłatnie. Jeżeli jednak dany preparat nie znajduje się na stanie jednostki, powinna zostać wystawiona na niego recepta, przy czym leki te nie podlegają refundacji i muszą zostać zakupione na koszt własny pacjenta.
Profilaktyka poekspozycyjna zakażenia HIV jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich, niezależnie od statusu ubezpieczenia. Również w przypadku potrzeby dalszego leczenia Rządowy Program Polityki Zdrowotnej „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2022–2026” wszystkie osoby zakażone HIV i chore na AIDS przebywające na terytorium Polski, niezależnie od statusu ubezpieczeniowego, mają zapewnione darmowe leczenie antyretrowirusowego.
W sytuacji, gdy osoba pokrzywdzona przemocą seksualną w Polsce:
nadal ma pełne prawo do pomocy medycznej, psychologicznej i prawnej, niezależnie od statusu pobytu czy znajomości języka.
W przypadkach przemocy seksualnej, opieka zdrowotna kwalifikuje się jako świadczenie w stanie nagłym – czyli dostępne jest również dla osób nieubezpieczonych i niemających statusu pobytowego.
Placówka medyczna ma obowiązek zapewnienia tłumacza, jeśli nie można skutecznie porozumieć się z pacjentką lub pacjentem. Wynika to z ustawy o prawach pacjenta.
Ponadto zgłoszenie przestępstwa gwałtu może być dokonane przez każdą osobę, niezależnie od statusu w Polsce. Policja lub prokuratura również mają obowiązek zapewnienia tłumacza przy składaniu zeznań i zapewnienia bezpiecznych warunków przesłuchania.
Osoby o statusie uchodźcy, ochrony czasowej, ochrony uzupełniającej lub nieuregulowanym pobycie mogą zwrócić się także o pomoc do organizacji pozarządowych: Fundacji La Strada, Fundacji Feminoteka, Polskiego Forum Migranckiego, które oferują pomoc prawną i psychologiczną, wsparcie w kontaktach z systemem opieki zdrowotnej i wymiarem sprawiedliwości oraz tłumaczenie i asystę (mediację) kulturową.
Podsumowując:
W trakcie wywiad lekarz pyta o ogólne informacje dotyczące stanu zdrowia (choroby przewlekłe, alergie, operacje, stosowane leki) oraz podstawowy wywiad ginekologiczny (data ostatniej miesiączki, ciąże, dolegliwości, zabiegi ginekologiczne itp.).
Zadaje także pytania dotyczące napaści seksualnej – pytając wyłącznie o sprawy istotne z punktu widzenia medycznego, np. o miejsce penetracji (jama ustna, pochwa, odbyt).
Lekarz powinien:
Lekarz powinien unikać:
Należy pamiętać, że w zależności od kontekstu mogą zostać zadane pytania, które mogą zostać przez osobę pokrzywdzoną odebrane, jako oceniające ją, albo sugerujące jej odpowiedzialność ze zdarzenie np.:
Ważne jest, aby osoba pokrzywdzona była informowana o celu zadawania tego rodzaju pytań!
Profilaktyka w kierunku infekcji przenoszonych drogą płciową po wymuszonym kontakcie seksualnym obejmuje dwa rodzaje schematów:
a) Schemat z jednorazowymi dawkami: Ceftriakson 1g (domięśniowo) lub Cefiksym 400mg (doustnie) + Azytromycyna 1g (doustnie) + Metronidazol 2g lub Tynidazol 2g (doustnie)
b) Ewentualne dłuższe stosowanie: Ceftriakson 1g (domięśniowo) lub Cefiksym 400mg (doustnie) + Doksycyklina 2 x 100 mg przez 7 dni (doustnie) + Metronidazol 2 x 500 mg przez 7 dni (doustnie)
Leki mogą zostać wypisane na receptę bądź podane w punkcie udzielającym pomocy – najlepiej, aby zostały przyjęte niezwłocznie.
Należy pamiętać, że w ciąży nie stosujemy doksycykliny, zaś metronidazolu i tynidazolu szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
W przypadku wystąpienia alergii na penicyliny w przyszłości należy zastosować gentamycynę, biorąc jednak pod uwagę, że alergia na nowe postacie penicylin występuje bardzo rzadko.
Niektóre towarzystwa naukowe zalecają także profilaktykę infekcji HPV u osób niezaszczepionych w klasycznym schemacie 3-dawkowym.
W przypadku nieprzyjęcia szczepienia przeciwko WBW typu B w przeszłości należy zaproponować szczepienie już na pierwszej wizycie.
U osób dotychczas nieszczepionych na tężec wskazana jest profilaktyka przeciwtężcowa zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.
Wykonanie testu na HIV przed wdrożeniem profilaktyki nie jest konieczne.
Szybki test na HIV powinien być oferowany jeżeli stwierdzono podwyższone ryzyko lub osoba pokrzywdzona nie ma statutu HIV-dodatniej, jednakże należy pamiętać, że może być ona zbyt straumatyzowana, by wykonywać test niezwłocznie po napaści seksualnej.
W zależności od wyniku testu w kierunku HIV profilaktyka zakażenia wirusem HIV powinna wyglądać następująco:
W przypadku wywiadu powtarzających się epizodów napaści na tle seksualnym:
Antykoncepcję awaryjną należy zaproponować każdej pacjentce w ciągu 5 dni od napaści seksualnej, aby umożliwić jej podjęcie samodzielnej, świadomej decyzji. Nie ma potrzeby, aby wcześniej wykonać test ciążowy (chyba że na życzenie kobiety) czy sprawdzić ogólny stan zdrowia – antykoncepcję awaryjną może przyjąć każda kobieta, również w trakcie antybiotykoterapii lub profilaktyki poekspozycyjnej HIV.
Na polskim rynku dostępne są dwa preparaty:
Alternatywnie, do 5 dni od napaści seksualnej można zastosować wkładkę wewnątrzmaciczną, która wykazuje wyższą skuteczność w kontekście zapobiegania ciąży niż antykoncepcja awaryjna.
Aby zadbać o komfort i dobrostan osoby pokrzywdzonej warto pamiętać o kilku zasadach:
Obserwacje z wielu krajów pokazują, że w zależności od kontekstu osoby pokrzywdzone nie zawsze zgłaszają się po pomoc bezpośrednio po napaści seksualnej.
Niemniej – bez względu na upływ czasu od zdarzenia – nadal należy zapewnić osobom pokrzywdzonym pomoc w zakresie:
Po zakończonej konsultacji należy omówić z pacjentką/pacjentem wyniki badań, wyjaśnić jakie mogą być skutki dla jej/jego zdrowia oraz jakie leczenie zostało zastosowane.
Co także istotne, należy poinstruować pacjenta/pacjentkę w zakresie pielęgnacji obrażeń fizycznych. Warto wyjaśnić, jakie stany dotyczącego nieprawidłowego gojenia się ran wymagają konsultacji lekarskiej. Lekarz/lekarka informuje także, jakie objawy występują w przypadku zakażeń przenoszonych drogą płciową i zalecić zgłoszenie się do specjalisty w przypadku ich wystąpienia.
Ponadto potrzeba zalecić powstrzymanie się od stosunków płciowych do zakończenia cyklu leczenia lub profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową. Do czasu wizyty kontrolnej (po 3-6 miesiącach) zaleca się również stosowanie prezerwatyw – ze względu na niepewny status dotyczący zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową i/lub wirusem HIV.
Po przeprowadzeniu oceny stanu psychicznego lekarz może stwierdzić potrzebę skierowana osoby pokrzywdzonej do poradni zdrowia psychicznego.
Na koniec badania należy ustalić terminy wizyt kontrolnych: po 2 tygodniach (m.in. z wykonaniem testu ciążowego, testu na HIV, kiłę, chlamydię rzeżączkę i rzęsistkowicę), po miesiącu, po 3 miesiącach (z testem na HIV i kiłę) oraz po 6 miesiącach od napaści seksualnej (z testem na HIV).
Feminoteka zapewnia bezpłatną, poufną, specjalistyczną pomoc dla kobiet, które doświadczyły gwałtu lub innej formy przemocy w dowolnym momencie swojego życia. Nasza infolinia działa pod nr 888 88 33 88 w godz. 11:00-19:00 w dni powszednie. Możesz też napisać e-mail na adres [email protected].
Bądź z nami na
bieżąco!